Než vyjedete, sundejte z auta sněhovou čepici
Pokud jedete autem, nejprve sundejte čepici. A to nejen tu, co máte na hlavě, ale především tu na střeše svého auta. Už slyším, jak mnozí říkají, že jim sníh na střeše auta nevadí, jenže řidičům aut za nimi ano.
O právě uplynulém prvním sněhovém víkendu se mnozí na vlastní kůži přesvědčili, jak nebezpečnou situaci může sníh na střeše auta způsobit.
„Jedete po silnici, najedete na dálnici, zvýší se rychlost a z auta začnou odletovat kusy sněhu nebo ledu. Na střeše se totiž vytvoří tenká vrstva ledu, která se díky velkému odporu vzduchu utrhne a zasype vozidla jedoucí za vámi. Ty mohou přijít o čelní sklo, nebo kvůli leknutí řidiče způsobit nehodu,“ přibližuje největší nebezpečí sněhu na střeše auta instruktor kurzů bezpečné jízdy Jan Faktor ze společnosti Max Cars.
Očistěte nejen okna, ale také střechu
Viditelné to bylo především v neděli, kdy se po sobotním poměrně vydatném sněžení oteplilo. Sníh z oken i zrcátek pak stačilo lehce setřít nebo nastartovat auto a počkat až teplem opadne. Na střeše auta však při tomto způsobu očisty sníh zůstal. Však on spadne, jakoby si říkali řidiči. To se samozřejmě stalo, ale z pohledu ostatních motoristů častokrát v tom nejnevhodnějším okamžiku.
„Kvůli neočištění vlastního vozu způsobujete problémy ostatním účastníkům silničního provozu,“ konstatuje Pavel Palma z mosteckého Polygonu a zároveň upozorňuje na další nebezpečí sněhu na střeše nebo kapotě auta.
„Auto se uvnitř ohřeje, sníh na kapotě se uvolní a ve chvíli, kdy šlápnete na brzdu, sjede vám sníh ze střechy na přední sklo a vy nic nevidíte. Může se stát i opačný případ, kdy se při prudší akceleraci sníh z přední kapoty dostane na čelní sklo. Potom je to otázka sekund, než stěrače udělají svoji práci a vy pojedete vlastně naslepo,“ dodává.
Kde se na suché silnici vzala ta hromada sněhu?
Může nastat i další nebezpečná situace. Řidič auta se sněhem na střeše vjede do ostré zatáčky a sníh se sesune na vozovku. Další řidiči, kteří do té doby jeli po suché cestě, najednou musí reagovat na nečekanou hromadu sněhu a přitom kroutí hlavou, jak se tam mohla dostat. Jednoduše. Nedostatečným očištěním auta od sněhu.
Ometení všech oken by mělo být samozřejmostí. Za průzor v autě, kdy není vidět přes boční či zadní zasněžená okna, může řidič dostat i pokutu. Pravděpodobnější však je, že dřív někam nabourá, protože nemá dostatečný rozhled.
„Díváte se jakýmsi průzorem před sebe, ale vůbec nevíte, co se děje kolem vás. Pokud například půjde někdo po krajnici nebo tam bude špatně zaparkované auto, nemusíte správně odhadnout, jak je na tom pravá strana vozu, a může se stát neštěstí. Doporučuji nečistit pouze okna, ale také zpětná zrcátka a světlomety, aby vůz byl dobře vidět,“ uzavírá Jan Faktor.
Pro bezpečnou zimní jízdu je prostě potřeba něco udělat.