Používáte správně osvětlení vozu? Zamyslete se
Světla svítí, stěrače stírají, blinkry blikají. Ano, proslulá scénka z filmu Vrchní, prchni byla ukázkou důsledné kontroly vozidla tak, jak bychom ji správně měli provádět před každou jízdou. Dobře, tak důsledná být nemusí, ale zvlášť v těchto dnech bychom měli dávat pozor na to, jak a jestli vůbec svítíme.
Stačí se například na příjezdu do Prahy podívat na projíždějící vozidla a během pár minut jsme napočítali hned 13 aut, která vůbec nesvítila. „Za běžné viditelnosti musí mít motorové vozidlo rozsvícena buď obrysová a potkávací světla, nebo samostatně světla pro denní svícení,“ připomíná povinnost zavedenou už před dlouhými šesti lety právník Jan Kněžínek.
Ne, že bychom o ní nevěděli, ale občas prostě zapomeneme. Za nesvícení hrozí pokuta do dvou tisíc korun na místě, stejně jako když zapomeneme s příchodem tmy přepnout světla z denních na potkávací. Řada aut totiž svítí světly pro denní svícení pouze vpředu, a to ještě ve tmě nedostatečně.
Stejná pokuta hrozí také těm, které vidíme, když se otočíme za odjíždějícími auty, tedy těm, kteří na Vysočině asi projeli mlhou, ale ještě tady v Praze, kde po mlze není ani památky, září rudě do dáli.
„Mlhová světla je možné použít pouze za mlhy, hustého deště nebo sněžení. Pro tyto případy zákon ukládá povinné užití zadních světel do mlhy. Přední světla povinná nejsou,“ říká právník.
Jenže u nás na rozdíl od sousedního Německa není žádná definice snížené viditelnosti. „Německá úprava předpokládá užití mlhových světel v situaci, kdy je viditelnost menší než padesát metrů. Řidič potom nesmí jet vyšší rychlostí než 50 km/h. V Německu tedy na silnici neuvidíte rychle jedoucí auto v levém pruhu, které používá k osvětlení i mlhová světla,“ dodává právník.
Pokutu můžete dostat za rozsvícené i nerozsvícené mlhovky
Kdy tedy dostaneme pokutu za rozsvícená mlhová světla od českého policisty? „Pokutu dostanete jistě, pokud pojedete za slunečného počasí s rozsvícenými mlhovkami. Na druhou stranu můžete dostat pokutu za nepoužití zadních mlhových světel, pokud byste jimi nesvítili za husté mlhy,“ varuje šéf dopravních policistů Leoš Tržil.
Mlhovky musíme okamžitě zhasnout, jakmile vyjedeme z deště, sněžení nebo mlhy. Pouhá tma nás k jejímu použití neopravňuje. I za to můžete dostat pokutu. Samostatnou kapitolou jsou prasklé žárovky nebo špatně svítící světla. I takových aut vidíme okolo víc, než je zdrávo.
V této souvislosti připomínáme, že auto, kterému nesvítí světla na levé straně, je nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a nesmíme s ním vůbec vyjet.