Umělá inteligence v našich životech: Jak ovlivní školství, sport nebo zpravodajství?

Umělá inteligence obstojí jako autor povídek nebo novinář. S jazykem pracuje jako rodilý mluvčí

Umělá inteligence dokáže vytvořit uvěřitelný příběh. Takzvaný velký jazykový model Chat GPT se v posledních letech velmi rychle zlepšil. V Českém rozhlase jsme vyzkoušeli zadání zprávy o únosu mimozemšťanů v Praze, kriminální podcast i povídku. Na webu mujrozhlas.cz si můžete poslechnout třetí sérii Digitálního spisovatele.

„Tento týden se v Praze odehrála záhadná událost, několik svědků nahlásilo údajný mimozemský únos v centru města.“ S touto zprávou nepřišla žádná agentura ani reportér, ale složitý program. Jenom hlas mu propůjčil moderátor Jan Pokorný.

Čtěte také

Počítač umí do velké míry pracovat s jazykem jako rodilý mluvčí a znalosti čerpá z celého internetu. Aby si vymyslel fiktivní reportáž, to po něm chtěla šéfproducentka nových médií Anna Vošalíková.

„U reportáží jsem chtěla zprávu na téma ,únos mimozemšťany v Praze‘, a ta druhá byla zpráva na téma ,nalezení nově objeveného hradu na Šumavě.“

Takzvaný velký jazykový model Chat GPT se v posledních letech velmi rychle zlepšil. „Generovali jsme to v angličtině, a výsledky oproti dvěma sériím jsou diametrálně lepší. V čem není až takový posun, to je v dějových liniích, které se o tolik nezlepšily, je to trochu kreativnější, ale ne tak výrazně, jak bych si přála,“ popisuje Anna Vošalíková.

Vygenerované příběhy

Kromě reportáží si Anna Vošalíková vyzkoušela, jak si nová verze programu poradí třeba s povídkou. „Vycházeli jsme z nápadu, který původně stroj přinesl v podobě povídky. Povídka byla špatná, ale nápad byl lepší. Tam jsme chtěli, aby to bylo rozpracováno.“

A počítač si poradí i s podcastem. „Je to maximálně etický podcast, pracujeme s příběhy, které nejsou opravdové, jsou to vygenerované případy. Vymyslelo to jméno moderátora, úvod, závěr, a potom nás to provedlo zločinem jako takovým.“

Třetí sérii povídek projektu Digitální spisovatel si můžete poslechnout a prohlédnout v naší aplikaci mujrozhlas.cz.

autoři: Martin Hrnčíř , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.