11. etapa: Attiyah snížil náskok Sainze

31. prosinec 2012 10:45

V jedenácté etapě rallye Dakar měřící 434 kilometrů se konvoj vrátil zpět do Argentiny, kde dakarské šílenství odstartovalo. Závodníci překročili chilsko-argentinské hranice v nadmořské výšce okolo 3500 metrů, kde se mohli kochat pohledem na majestátní horu jménem Aconcagua. Potom už na ně čekal start rychlostní zkoušky.

Vysoké nadmořské výšky znamenají komplikace pro mechaniky, kteří musejí techniku na tyto podmínky náležitě připravit. Stroje ve vysokých horách ztrácejí výkon, a proto se kvůli lepšímu spalování přidává do benzínu ethanol. Na minulém ročníku závodu někteří jezdci dokonce používali kyslíkové masky kvůli lepšímu dýchání.

Prvních 100 kilometrů rychlostní zkoušky se jelo na úzkých horských klikatých cestách v nadmořské výšce přes 2000 metrů. Tady mohla drobná chyba znamenat velké problémy a muselo se jet opatrně. Ve zbylých 120 kilometrech se trať svažovala na argentinské pláně a zvlášť posádky aut a kamiónů musely šetřit brzdy, protože na závěr etapy je čekalo prudké 20kilometrové klesání.

Martin Macík musel včera dokonce hasit požár předního kola, které vzplanulo od rozžhavených brzd.

Motorky

Všichni čtyři čeští jezdci úspěšně dokončili dnešní etapu, která se jela mezi městy Santiago a San Juan. Nejlepším z nich byl opět Roman Krejčí z Czech Dakar týmu, který o jednu příčku vylepšil včerejší umístění. Dnes dojel na 25. místě se ztrátou 33 minut. David Pabiška skončil 31. s časem horším o 3,5 minuty a Dušan Randýsek, jeho týmový kolega z KM Racing týmu, obsadil 33. pozici. Dojel necelou minutu za Pabiškou, který má poraněný bok a šetří se na náročné pasáže v závěrečných etapách.

Posledním Čechem, který jede v kategorii motorek, je Jan Veselý v barvách Czech Dakar týmu. Kvůli vážnějšímu zranění, které se mu stalo při nehodě v první třetině závodu, jede raději opatrně a jeho cílem je Dakar dojet do cíle v Buenos Aires. V jedenácté etapě tak obsadil 63. místo.

V průběžné klasifikaci si Krejčí, Pabiška i Randýsek polepšili o dvě místa a Jan Veselý o čtyři. Pabiška je 28., Krejčí 40., Randýsek 45. a Veselému patří 65. místo.

O vítězství v jedenácté etapě si to rozdali Nizozemec Verhoeven na BMW a Američan Street na KTM. Oba zajížděli natolik stejné časy, že na každém průjezdovém bodě mezi nimi nebyl rozdíl větší než deset sekund. Téměř po celou dobu Street vedl, ale v cíli byl nakonec rychlejší Verhoeven o pouhé tři sekundy. Třetí dojel Francouz Duclos na KTM.

Pro Verhoevena dnešní vítězství nic neznamená, protože ho už ve druhé etapě potkaly vážné komplikace, kvůli kterým ztratil šest hodin a málem ze soutěže odstoupil. Propadl se tak až na samý konec průběžné klasifikace na 148. příčku. Po jedenácti etapách je na 48. místě.

Průběžný lídr Francouz Despres dnes dojel v poklidu na sedmém místě a vypadá to, že kontroluje svoje bezpečné vedení před druhým Norem Ullevalseterem, na kterého má náskok 80 minut. Třetí je stále Chilan Lopez Contardo, ale v celkovém součtu jen tři minuty za Norem.

Čtyřkolky

Kategorie čtyřkolek se, po odstoupení dvou českých nadějí v podobě Josefa Macháčka a Martina Plechatého už v první polovině soutěže, stala z pohledu diváka asi nejméně atraktivní. Oldřich Bražina však stále úspěšně překonává nástrahy dakarské tratě a drží českou vlajku ve startovním poli.

Dnes skončil se ztrátou 25 minut na sedmém místě. V průběžném pořadí se o jednu příčku zlepšil a je osmý. Velmi mu k tomu dopomohlo dnešní zaváhání Argentince Graueho, který dojel se ztrátou 3 hodin a 13 minut na poslední místě a propadl se na deváté místo za Bražinu.

Na letošním ročníku rallye Dakar se zatím ani jednou nestalo, aby na stupních vítězů v jednotlivých etapách nestál argentinský jezdec. A jakmile se závod vrátil zpět do Argentiny, patří jim celé stupně vítězů. První místo získal Halpern, druhý byl Alejandro Patronelli a třetí jeho mladší bratr Marcos, který si bezpečně hlídá průběžné vedení s téměř 2,5hodinovým náskokem před Alejandrem

Auta

Posádka Janeček/Chytka jede na jistotu a snaží se dovézt svoji dieselovou toyotu do cíle letošního ročníku. Dnešní etapu dojela se ztrátou 75 minut na 38. místě a polepšila si tak o 4 místa na průběžné 42.

V boji o prvenství v dnešní etapě se naskytl téměř ojedinělý jev na letošním Dakaru, když na první kontrolním bodě nebyl na prvních třech místech ani jeden Volkswagen. První byl Chicherit a druhý Peterhansel, kolegové z týmu BMW X-Raid. Třetí byl domácí Terranova s mitsubishi.

Guerlain Chicherit, mimochodem mistr světa ve freestyle lyžování z roku 2007, jen s malým zaváháním v celé rychlostní zkoušce vedl a dojel si tak pro své první dakarské vítězství: "Zaútočil jsem hned od startu a málem jsem se Naserem Al-Attiyahem srazil. Nechtěl nás totiž nechat předjet. Asi 100 metrů jsme jeli vedle sebe dveře na dveře, do první zatáčky se ještě přede mně vešel, ale v další už jsem byl před ním a vzdaloval se mu."

Druhé místo patří domácímu pilotovi Terranovovi a až třetí se umístil první volkswagen pilotovaným Jihoafričanem De Villiersem. Největší dva soupeři o celkové vítězství v kategorii aut, týmový kolegové z VW Sainz a Attiyah, se sobě navzájem opět přiblížili. Poslední etapy by tak mohly být dramatické, protože po dnešním dni je rozdíl mezi průběžně prvním Sainzem a druhým Attiyahem jen 4,5 minuty.

"Je to neuvěřitelné. Myslel jsme, že dnešní etapa bude jednoduchá, ale mýlil jsem se. Jeli jsme v prachu za Carlosem Sainzem a v jednu chvíli jsme sjeli z cesty a narazili do stromu. Měli jsme štěstí, že jsme se nepřevrátili přes střechu. Dnes se mi podařilo snížit Carlosův náskok o pět minut, takže následující tři dny budou velmi dlouhé. Carlos je určitě nervózní a měl by, protože já chci vyhrát," okomentoval dnešní etapu Nasser Al-Attiyah.

Kamióny

Jedenáctou rychlostní zkoušku vyhrál Rus Kabirov o 32 sekund před svým krajanem a kolegou z týmu Kamaz Vladimirem Chaginem. Celkově je však pořád ve vedení Chagin s náskokem 72 minut před Kabirovem. Třetí dnes dojel Francouz Adua s ivecem.

Náš Martin Macík dovezl svoji liazku bohužel až na 12. místě se ztrátou 46 minut a zůstává na čtvrtém místě. Nedaří se mu stáhnout náskok průběžně třetího Nizozemce Van Vlieta s ginafem, který je stále o 1 hodinu a 47 minut před Macíkem. Dnes byl totiž rychlejší o pouhých 20 sekund a skončil jedenáctý.

Martin Kolomý jedenáctou etapu bohužel nedokončil a ze soutěže proto musel odstoupit. Podle informací Czech Dakar týmu tatru s číslem 545 potkaly stejné problémy s motorem Deutz jako tatru vedenou Markem Spáčilem, která odstoupila už v šesté etapě. - aktualizováno