Al Capone měl první soukromý pancéřovaný automobil
Před 115 lety byla v Brooklynu v New Yorku mrazivá noc a italským imigrantům holiči Gabrielovi a švadleně Teresii se narodil syn – Alphonso. Ve 14 letech zbil svoji učitelku, odešel ze školy a namířil si to na dráhu zločinu. K 21. narozeninám – 16. května 1920, kdy už byl součástí gangu v Chicagu, mu USA daly dárek nad dárky – začala prohibice. A Al Capone ji dokázal využít. Vydělal na ní sta milióny dolarů a zůstaly za ním desítky mrtvých. Dal mafii zcela jinou podobu a stal se nejznámějším mafiánem všech dob. Oprávněně se tak bál o svůj život. I proto si pořídil na tu dobu ojedinělý Cadillac.
V létě roku 1928, tedy o dva roky dříve než dostal papež Pius XI. svůj první obrněný Mercedes Nurburg 600 si Al Capone pořídil tmavě zelený Cadillac Town Sedan a zásluhou svých kontaktů v policejní verzi. Díky tomu byl vybaven výstražnými červenými světly za přední maskou, sirénou i vysílačkou naladěnou na policejní frekvenci. Šestnáctiválec přišel až v roce 1930, a tak Caponův bourák poháněl osmiválec 5,6 litru s výkonem zvýšeným na 102 koně. Převodovka byla třístupňová manuální, zvětšeny byly bubnové brzdy a posílena spojka.
Al Capone chtěl sice splynout se svými věčnými pronásledovateli, ale přece jenom se jeho Cadillac odlišoval. Na jeho žádost, která vpravdě nešla odmítnout, ho upravil Ernesto Capstrana. To potvrdil po letech i jeho tehdy desetiletý syn, který se motal v otcově dílně a Scarfeceho, jak byl mafián přezdíván, za to dostal deset dolarů. Otec pak dvojnásobek běžné ceny úprav, ačkoliv původně mafiánům odvětil, že takové práce nedělá. Na odpověď, že teď už ano, ale nešlo nekývnout.
Cadillac dostal pancéřové pláty, pláty do dílny prý přinesli úpravci samotní mafiáni. Skla měla tloušťku skoro tři centimetry, a to zadní dostalo panty, aby se dalo sklopit pro lepší střelbu. K té byly ostatně určeny i kruhové střílny ve dveřích.
Šéf chicagské mafie si své auto ale moc neužil. Už v roce 1929 šel na deset měsíců do vězení za nelegální držení zbraně. V roce 1931 vpadl do jeho floridského sídla agent Eliot Ness a Caponemu zlomily vaz daňové nedoplatky ve výši 200 tisíc dolarů. Což bylo vzhledem k jeho ročním příjmům sto miliónů ročně směšné. Vyfasoval dalších 11 let, propukl u něj syfilis, v roce 1939 byl předčasně propuštěn, pečovali o něj příbuzní, měl nenávratně postižený mozek, na počátku roku 1947 dostal tři mrtvice, k nimž se přidal zápal plic a 25. ledna zemřel. Bylo mu 48 let a 8 dní.
A jeho Cadillac? Informace o jeho osudech se různí. Prý se různými cestami dostal do Velké Británie, kde ho za 1500 dolarů, tedy za čtvrtinovou původní cenu koupil estrádní umělec. Američané ho dostali zpět. Říká se, že v něm údajně jel na jednu z cest i prezident Theodore Roosvelt než dostal svůj pancéřovaný Lincoln. Občas se objevil na nějaké aukci. A naposledy byl před dvěma lety podle deníku Die Welt vydražen za 330 tisíc dolarů. Dodnes je považován za první soukromý pancéřovaný automobil.