Břevnovští benediktini získávají netradiční formou peníze na zničené církevní památky
Získávání peněz na zničené církevní památky může mít různé formy. O jednu netradiční se postarali břevnovští benediktini.
Benediktini břevnovští a broumovští mají těsné vztahy už ze 13. století. Více převor Prokop Siostrzonek:
„Stalo se vlastně něco zvláštního, že právě díky založení Broumova byla zachráněna i břevnovská komunita, která se sem do Broumova přesunula po husitských válkách, kdy byl Břevnovský klášter roku 1420 vypleněn a v Broumově se zachránilo mnoho vzácných věcí – nejenom lidé a nejenom benediktýni.“
V novějších dějinách přišel Mnichov a rok 1938. Broumov je v Sudetech. Pak válka a po ní přemýšlel opat Anastáz Opasek o tom, jak broumovskému klášteru pomoci.
„Jeho první myšlenka vedla do Ameriky, kde v Lisle u Chicaga od 19. století doslova kvetl klášter českých benediktýnů, takže pozval české spolubratry z Ameriky. Ovšem bohužel přišel únor ’48, který překazil ty jeho plány. Pak přišlo září ’49, zatčení Anastáze Opaska a vlastně i zavření obou klášterů.“
Po smrti Anastáze Opaska chtěl Prokop Siostrzonek přenést do Broumova model, který se vyplatil už v Břevnově.
„Pro každou obec je důležité a prospěšné, když spolu mluví starosta, učitel, hospodský a farář, tzn. různé složky té místní komunální politiky a jsem moc rád, že se totéž začíná dařit a začalo dařit i v Broumově.“
No a co tahle spolupráce přináší?
„Rozvíjí se možnost pro širokou veřejnost nejenom navštívit klášter, ale i zahradu, která byla obnovená díky spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska. Do budoucna společně připravujeme projekt pro fondy Evropské unie, aby se mohlo vytvořit v klášteře kulturní a vzdělávací centrum zaměřené na hudební sbory, na orchestry atd., protože v Broumově vždycky byl bohatý kulturní a hlavně hudební život.“
V posledních dnech dostal projekt oživení broumovského kláštera nový impuls.
„Už několik let tady v Břevnově spolupracujeme s vinařstvím na Moravě u Žerošic u známého poutního mariánského místa a toto vinařství vymyslelo vlastně takovou zvláštní iniciativu, že vytvoří speciální edici vín, která by měla podpořit právě rozvoj broumovského kláštera. Je to taková jedna z konkrétních akcí, která propojuje život duchovní, život občanský a život současné společnosti.“
Jaká vína podpoří broumovský klášter, to nám řekne someliér Martin Žůrek.
„Dvě nejlepší vína – zástupce bílého vína to je Ryzlink rýnský, zástupce červeného vína André – se značkou Selectio Monastica a prodejem těchto vín chceme částkou padesát korun z každé láhve pomoci broumovskému klášteru. U nás z první zmínky o našich vinohradech, o našich obcích Archlebov a Žarošice, jsou z doby Elišky Rejčky. Díky benediktinům se vlastně u nás už deset století pěstuje na Moravě víno.“