Češi s pokutou, cizinci bez trestu

22. listopad 2013 11:48

Chceme být plnoprávnými členy Evropské unie, ovšem některé věci děláme pořád napůl. Například přeshraniční vymáhání přestupků – ve většině zemí eurozóny je od začátku listopadu možné, u nás až od ledna a to jen částečně. Cizinci za přestupky, generované automatickým systémem, zatím trestáni být nemohou, ovšem Češi, kteří překročí rychlost v zahraničí, mohou dostat obsílku o pokutě.

Krásně je to vidět třeba na pražské magistrále před dálnicí D1, padesátku tam z obou stran hlídají kamerové systémy, a tak tady řidiči skutečně dodržují rychlost, ovšem jen ti čeští. Cizinci na nějaký kamerový systém kašlou. „Jsou to blázni, jezdí tady rychle, Slováci, ale co s tím naděláme. Nic. Neberu je skoro jako cizince, to jsou Slováci. Ignorují to možná proto, že pro ně pokuty nejsou takovou zátěží,“ říkají řidiči.

Čtěte také

Cizinci za volantem ale velmi dobře vědí, že pokud je nezastaví policista přímo na silnici, pak jim nic nehrozí. Dosud totiž úředníci neměli šanci zjistit majitele auta, registrovaného v zahraničí, a tak neměli s kým řešit přestupek. Ale právě to umožňuje nová evropská směrnice. „Má umožnit státu, na jehož území byl přestupek spáchán, aby se vůbec dostal k informacím, komu vozidlo patří, aby mohl vůbec začít zjišťovat, s kým má řízení vést,“ popisuje Martin Vavřina, ředitel legislativního odboru Ministerstva dopravy.

Jenže v České republice to, na rozdíl od ostatních zemí, tak není. Tedy přesněji, je to jen napůl. Parlament stihl schválit pouze část, která umožňuje zahraničním úředníkům nahlížet do našeho registru vozidel. Ovšem tu druhou polovinu, která naopak umožňuje posílat výzvy k řešení přestupků cizincům, ne. „Směrnice počítá, že jim to sdělí v jazyce v jejich státu. Tato úprava se bohužel nepovedla schválit, nicméně jsme připraveni co nejrychleji ji znovu předložit ke schválení,“ vysvětluje Martin Vavřina.

Čtěte také

Jinými slovy, čeští řidiči mohou být od ledna trestáni za automaticky generované přestupky v zahraničí, ale cizinec, který totiž udělá u nás, je zatím stále beztrestný. Což se našim řidičům logicky nelíbí. „To myslíte vážně? To je jako se vším. Je to nespravedlivé, ale zase s tím nic neuděláme, bohužel.“

Díky systému Eucaris mají úředníci on-line přístup do registru vozidel všech evropských zemí a tak mohou řešit jízdu na červenou nebo překročení rychlosti i s řidiči, které hned nezastavila policejní hlídka. Obsílka z ciziny musí mít i českou verzi a přestupek bude možné řešit i na našem správním úřadě. Ovšem postih nebude podle českých pravidel. Což v některých státech znamená pokuty výrazně vyšší než u nás, například ve Francii je malé překročení rychlosti trestáno až sto třiceti eury.

autor: evk
Spustit audio