Co dělat, pokud při povodních přijdete o doklady?
Občanka, řidičák, techničák, zelená karta. Doklady, které máme zpravidla u sebe nebo ve svém autě. Ve chvíli, kdy jsme se při povodních museli starat především o své bezpečí a záchranu svého majetku, byly ale asi tím posledním, na co jsme mysleli. A teď jsme najednou bez nich, ať už jsme je ztratili nebo nám je vzala či poničila voda.
První, co budeme potřebovat, je doklad totožnosti. To je u nás jen občanský průkaz nebo cestovní pas. S rodným listem, který zpravidla míváme doma v bezpečí, zajdeme na matriku a požádáme o vydání nové občanky. Musíme s sebou mít pasovou fotografii a bude nás to stát 100 korun. Na místě nám pak vystaví náhradní doklad. Tím se budeme prokazovat na dalších úřadech. Třeba když se vydáme pro nový řidičský průkaz na registr řidičů.
„Je tam problém, protože k tomu není fotografie, není k tomu nic. Je potřeba jakýkoliv doklad, kde je fotografie, abychom věděli, že se skutečně jedná o vás, že to je osoba, která je na tomto dokladu, abychom nevystavili řidičský průkaz na vaše jméno, ale někomu úplně jinému,“ radí Josef Mihalík z pražského magistrátu.
Ideální je, máme-li platný cestovní pas. Tam totiž fotografii máme a je oficiálním dokladem. „Stačí doklad totožnosti a my si ověříme v registru, jaké vlastníte řidičské oprávnění. Potom potřebujete fotografii. Bohužel není vydaný žádný pokyn k tomu, abychom to řešili bez poplatků – v případě ztráty zaplatíte poplatek 50 korun,“ vysvětluje Josef Mihalík.
Na nový řidičský průkaz ale budeme čekat a s náhradním dokladem nesmíme vyjet za hranice, což bychom si měli před dovolenými uvědomit.
„Vydáme zatím náhradní řidičský průkaz, aby řidič mohl jezdit alespoň u nás po republice – i přesto na řidičský průkaz bude muset čekat kolem dvaceti dnů, protože my to musíme poslat do státní tiskárny a potom teprve přijde originální doklad,“ popisuje Josef Mihalík.
Když jsme přišli i o doklady od auta, budeme muset pro jejich kopie na registr vozidel. „V registru si samozřejmě najdeme přesné údaje o voze i o jeho majiteli. Pokud je to vlastník vozidla, vystavíme náhradní doklady – vystavujeme je na počkání. Opět je to za poplatek – malý technický průkaz je za 100 korun, velký taktéž,“ říká Josef Mihalík.
Potom už nám k autu zbývá ztracená nebo utopená zelená karta, tedy doklad o povinném ručení. Tady se obracíme na svoji pojišťovnu. „Potřebujete vědět jméno a rodné číslo pojistníka a registrační značku auta. Je to naprosto standardní proces. Pojišťovna ověří platnost pojistky a v co nejbližší době vám dá na místě duplikát nebo ho zašle,“ popisuje Jana Ackermanová z České asociace pojišťoven. Každopádně na všechny nové doklady můžeme čekat až 30 dnů.