Co se nachází ve skladu státních humanitárních rezerv?

6. červen 2013 13:10

Nejen finančně může stát pomoci lidem, které vyplavila voda. Ve skladech státních hmotných rezerv jsou připraveny vysoušeče, čerpadla, ale třeba i humanitární balíčky. Stačí, když si o ně starostové zažádají. Po celé republice jsou desítky těchto speciálních skladů, my jsme měli možnost se exkluzivně podívat do toho plzeňského. Z obcí je zatím zájem především o kontejnery na pitnou vodu.

Jak jsme se přesvědčili ve skladu státních hmotných rezerv, dříve než se kontejner dostane na místo určení, například na Berounsko, je potřeba ho dobře připravit. „Je nutné odšroubovat víko kontejneru – udělá se dezinfekce, výplach nádrže a kontejner musí vyschnout. Jedna nádrž trvá necelou půlhodinu.“

Čtěte také

„Všechno přivezeme až na místo určení. Co se týká náhradních zdrojů elektrické energie – provedeme základní poučení obsluhy. Když je kontejner naložený na autě, může odjet do místa určení. Všechno včetně veškeré dokumentace, protokolů o předání výdejky ze skladu se řeší elektronicky. Poté sledujeme řidiče vozidla, kde se nachází,“ přibližuje cestu potřebného materiálu do obcí František Andrlík, ředitel stavební obnovy železnic, která má plzeňský sklad na starosti.

Společně s Vladimírem Vavrincem ze správy státních hmotných rezerv jsme se přesunuli k jediným zavřeným dveřím v celém areálu. Co a proč se za těmito zavřenými dveřmi skrývá?

„Především se jedná o materiál, který má zvláštní režim uskladnění – musí být hermeticky uzavřený, udržuje se zde určitá teplota. Vpravo se nachází devět tisíc humanitárních balíčků, vlevo na paletách jsou uskladněné deky. Pokud je dek nedostatek, jsou tu spací pytle. Humanitární balíčky jsou přísně evidované, jsou zabalené v igelitových pytlích. Určené jsou pro nejvíce postižené občany. Nachází se v nich základní věci potřebné pro přežití – přípravky na úpravu vody, komponenty na ohřívání vody, základní hygienické potřeby, základní potraviny, opravdu slouží k prvotnímu přežití, kdy člověk vůbec nic nemá,“ popisuje Vladimír Vavrinec.

Čtěte také

Vidíme hrníček, svíčky, provázek, jsou tu záležitosti, co se týče zdravotní pomoci. Jak často se balíčky kontrolují? Nemůže se stát, že tam bude něco prošlé?

„Myslím si, že ne. Na každém balíčku je minimální trvanlivost – zde například rok 2014, což znamená, že budeme balíčky příští rok vyměňovat. Především z Ústeckého kraje máme deklarováno, že se při těchto povodních humanitární balíčky využily,“ říká Vladimír Vavrinec.

autor: evk
Spustit audio