Dakarský deník 13: Strážní andělé bez křídel
Hrozby pořadatelů, že desátá etapa Rallye Dakar bude v dunách extrémně těžká, se potvrdily. S písečným prokletím dlouhým sto kilometrů bojovali soutěžící jak mohli. Jenže na to měli méně času, než se počítalo. Nejsušší místo na světě poušť Atacama totiž zahalila mlha.
Už v páté etapě po sobě musejí pořadatelé zkracovat závodní trasu, aby většina soutěžících stihla za světla dojet do cíle. Včera ukrojili z původní délky 670 kilometrů plných 200. Rozhodli se tak ještě předtím, než jim situaci zkomplikoval přírodní úkaz, který známe my, Středoevropané, jako klasickou podzimní mlhu. Dopolední mlžný opar, který se rozpustil nad písečnými kopci až okolo půl jedenácté, závod totiž zastavil dřív, než do etapy vyjel první motorkář.
Nejde ani tak o to, že by závodníci nezvládli zajet trať v mlze s dohledností asi sta metrů, ale špatná viditelnost brání bezpečnému letu vrtulníků. A základní pravilo Rallye Dakar říká, že bez jejich dohledu se nezávodí. Ze vzduchu totiž monitorují případné nehody na trati a na zavolání okamžitě letí k těžkým haváriím.
Jedna z nich se včera stala osmačtyřicetiletému španělskému motorkáři Cristobalu Guerrerovi, který byl helikoptérou přenesen v kómatu do péče lékařů v nemocnici v Copiapu. Díky vrtulníku, který byl i s lékařskou pomocí na místě 28 minut po nehodě, zůstala naděje, že svou první účast na Rallye Dakar přežije.
O zdraví a životy lidí v dakarském konvoji v Jižní Americe se stará celkem šedesát lékařů v mobilní nemocnici, která cestuje s rallye. K dispozici mají deset terénních aut a tři helikoptéry. A v případě potřeby i provizorní operační sál ve speciálním stanu. Na rozdíl od Afriky ale v Argentině a Chile předávají těžké případy do zdejších kvalitních nemocnic.