Dálniční známky pro rok 2014 v prodeji!
1. prosince začíná platit celoroční dálniční známka pro rok 2014. Tato forma placení dálnic u nás platí už od roku 1995. Tehdy stál dálniční kupón 400 korun, dnes je jeho cena takřka čtyřnásobná.
Najdou se tací, kteří se bez dálničních známek i bez dálnic obejdou. „Já ji nekupuju, vůbec nejezdím po dálnici.“ Jiní, a je jich většina, každoročně na přelomu roku kupují celoroční dálniční známku. „Je to podobný režim jako v loňském roce. Cena ročního dálničního kupónu zůstává 1500 korun. Budou k dispozici dálniční známky, jako tomu bylo v minulých letech a od prvního prosince budou také roční kupóny platné,“ popisuje Tomáš Neřold z Ministerstva dopravy.
Ceny dálničních známek se měnily pro rok 2012, kdy se jejich cena zvedla z 1 200 na současných 1 500. Řidiči pak mají vždy dva měsíce na to si kupón koupit. Jeho platnost je vždy od 1. prosince do 31. ledna roku následujícího. „Nechávám si to na poslední chvíli, většinou na konec roku.“ Nic se nemění ani u krátkodobých známek. „Jsou to opět stejné ceny jako v loňském roce – 440 korun za měsíční kupón a 310 korun za desetidenní známku,“ říká Tomáš Neřold.
Sice se letos změnili distributoři dálničních známek, ale to motoristu zajímat nemusí. Sežene je jako obvykle. „Opět budou k dispozici na pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic. Celkem je to asi sedm tisíc prodejních míst,“ upozorňuje Tomáš Neřold.
Změní se barva
Na některých poštách už byly ze zkušenosti známky v posledním listopadovém týdnu. Jediné, co se tedy mění, je jako vždy barva známky, tak, aby policisté a celníci rozeznali aktuální platnou známku na dálku. „Letošní barva ročního kupónu je modro oranžová.“
Za jízdu bez platné dálniční známky nám pak na místě blokově hrozí pokuta až pět tisíc korun a ve správním řízení dokonce až 100 tisíc korun. Což je paradoxně dvakrát vyšší pokuta než za alkohol. Pokuta nám hrozí i za to, že na skle necháme starou známku. „Povinnost odstranit známku se váže na platnost kupónu, takže od chvíle, kdy už není platný, musí být odstraněn z předního skla,“ vysvětluje Tomáš Neřold.
V prosinci a lednu tedy můžeme mít na okně obě platné známky, tu letošní i na rok příští. Pak musíme neplatnou sundat, a jak každý dobře ví, není to zrovna jednoduché. „bolí to, hodně to bolí. Škrábu to, dokud to nespadne. Jde to dolů špatně, ale zvykly jsme si na spoustu jiných věcí, takže to neberu jako tragédii, nicméně by bylo ideální, kdyby se to dalo sejmout okamžitě bez námahy.“ Výhodu mají ti, co mají garáž. Stačí sklo nahřát fénem a známka jde dolů snadněji. Jiní to řeší po svém. „Já od toho mám ženu. Je šikovná, takže se s tím popasuje líp.“