Děti chtějí chodit bezpečně do školy
Cesta dětí do školy je vždy rizikovým faktorem, zvláště pokud musejí přejít přes frekventovanou silnici. Snahou nejen rodičů, ale i samotné školy by proto měla být co nejbezpečnější cesta do školy. Ovšem to není vždycky jednoduché, protože například podsvícení přechodu pro chodce stojí přes tři sta tisíc korun a vybudování semaforů skoro milión.
Existuje však projekt, kdy milión korun může výrazně pomoct hned dvanácti základním školám při jejich hledání bezpečné cesty do školy. A to za vydatné podpory samotných dětí. Častokrát se však do projektu zapojí i jejich rodiče a třeba i celé vesnice, tak jako Ostopovice na Brněnsku, které patřily mezi loňskou desítku vybraných škol.
„Když jsme připravovali žádost o projekt, měli jsme nasmlouváno několik partnerů, kteří nám přislíbili spolupráci, ale po rozjetí projektu se hlásili další rodiče a lidé, kteří se chtěli zapojit. Do projektu je nakonec zapojeno zhruba sto dospělých, celá škola i školka s přibližně sto dětmi. Akce nakonec nějakým způsobem zasáhla téměř všechny lidi v Ostopovicích,“ říká spokojeně ředitel mateřské a základní školy v Ostopovicích Petr Juráček, který projekt Na zelenou Nadace partnerství objevil při surfování na internetu.
Během pěti let se do zmíněného projektu zapojilo přes 60 škol a každý rok je vybráno zhruba deset, mezi které se rozdělí milión korun na podporu projektů vedoucích k bezpečným cestám do školy. A hlavní slovo mají právě děti. „Identifikují problémová místa, poukazují na místa, kde se necítí bezpečně, říkají proč a snaží se navrhnout možnosti pro změnu. Následně je zpracován přehled rizikových míst za celou školu a je předán dopravnímu odborníkovi, který na jeho základě zpracuje dopravní studii a navrhne v ní konkrétní opatření na zmírnění rizik.“
Právě to v mnoha městech či vesnicích stačí, protože studie vychází z potřeb dětí i samotných obyvatel a díky tomu je možné lépe řešit špatnou dopravní situaci. „Z pohledu obce se to nějakým způsobem řešilo, ale pro nás to z pohledu výchovy a vzdělávání bylo nepoužitelné.“ Snahou grantového projektu Na zelenou je tedy najít anebo v mnoha případech udělat bezpečnou cestu do školy, i když finance na konkrétní realizaci musí dodat příslušný obecní úřad. Většina škol v rámci zmíněného grantu postavila navíc například přístřešky na kola, co konkrétně se změnilo třeba v Ostopovicích?
„Obec má v tuto chvíli na stole studii řešení nejrizikovějších míst. Druhý výstup, který nás čeká v jarních měsících, protože na podzim jsme to vlivem špatných povětrnostních podmínek už nestihli, je zvýraznění málo viditelného přechodu pro chodce v blízkosti školy. Pokud to vyjde, tak bude na řadě nakreslení dalších přechodů v blízkosti školy,“ informuje Petr Juráček.
Pro letošní rok už je miliónový grant rozdělen – dostane se například na základní školy v Jablonci, ve Valašském Meziříčí, Veselí nad Lužnicí anebo třeba v Písku. Ovšem zeptat se dětí, co je trápí při cestě do školy, a pak s tím pracovat se určitě dá i bez grantů.