Dítě zabije příklad rodiče

31. srpen 2010 13:02

V průběhu roku je několik dnů, které máme v kalendáři vyznačeny červeně. Jsou to dny, které jsou pro nás něčím důležité. V případě dětí je to bezesporu 1. září. Skončí prázdniny a začne deset měsíců každodenních školních starostí. Děti přijedou zpátky do měst a natěšené na kamarády nebudou mít zdaleka myšlenky na nějaká pravidla silničního provozu. Od toho mají nás dospělé.

Pomáhat a chránit, to je heslo, kterým se už nějakou dobu prezentuje naše policie. To by v případě dětí ovšem mělo platit pro nás všechny. Právě policie se na počátku školního roku zaměří na zvýšený dohled v okolí škol.

„Nasazení bude nejen prvního září, tedy v první školní den, ale také v průběhu zbývajících dní v týdnu. Nejen první den je kritický, je třeba vzít v úvahu, že děti jsou po prázdninách neukázněné, rozjívené a je třeba dbát na jejich bezpečnost, než se opět navrátí do školního režimu,“ slibuje šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Děti budou celkem logicky po prázdninách nesoustředěné a hlavou zcela někde jinde. Pro prvňáky to navíc bude jeden z nejdůležitějších dnů v jejich dosavadním životě.

„Jako rodič byste měl s dětmi předem projít trasu, kterou se budou pohybovat cestou do školy. Důležité je také vysvětlit nebezpečná místa a zásady bezpečného chování nejen na chodníku,“ doporučuje Zuzana Ambrožová z BESIP.

A tady platí, že ne vždy musí být nejkratší cesta tou nejbezpečnější. Je to všechno opravdu jen a jen na nás. Děti se totiž učí nejvíc příkladem. „Děti budou s největší pravděpodobností dělat to, co jejich rodiče. Osobní příklad je proto strašně důležitý, protože děti velmi rychle absorbují jak přednosti, tak i nešvary maminky nebo tatínka,“ potvrzuje psycholožka Lenka Čadová.

To platí i při cestě do školy autem, kdy mnohokrát na krátkou vzdálenost podceňujeme povinnost vozit dítě v autosedačce. Nejde jen o to ji použít, ale použít ji pořádně!

„Dítě má velkou hlavu a ta má největší setrvačnost. Poranění páteře není jen rizikem, ale téměř samozřejmostí. Dítě je taženo svoji hlavou ve směru jízdy takovou silou, že se vyvlékne z bezpečnostních pásů,“ upozorňuje doktor Robert Pleskot.

Pak jsou tu situace, kdy dítěti řekneme: „Jsme tady. Vyskoč si a utíkej. Za chvíli zvoní...“

„V případě, že zastavíte u školy, je důležité, aby dítě vystupovalo na straně, kde je chodník, ne do vozovky. To je nebezpečné nejen pro dítě, ale také pro samotného rodiče,“ připomíná Zuzana Ambrožová.

Říkáte si, že vám připomínáme zbytečnosti a maličkosti, které přece víte? Pak si přejme, aby nikdo z nás nebyl v kůži rodičů těch pěti dětí, které od počátku roku zemřely jako chodci, třeba při cestě do, nebo ze školy. Mimochodem, už na počátku školního roku to je tolik mrtvých dětí jako za celý loňský rok.

autor: pgj
Spustit audio