Do Chorvatska přes Maďarsko

11. květen 2015 13:20

Na dovolenou do Chorvatska jezdí každoročně statisíce Čechů. K Jadranu vyrazila i naše reportérka, aby zmapovala jednu z cest. Přes Maďarsko.

800 tisíc Čechů se každoročně vydává na dovolenou do Chorvatska. ÚAMK a naše reportérka Dominika Nováková se proto rozhodli cestu tam otestovat. Nejedou tradičně přes Rakousko a Slovinsko. Zvolili cestu přes Maďarsko.

Proč právě přes Maďarsko?

Volbu objasňuje naše reportérka. Volá ze silnice kousek za maďarským městem Csorna, míříc na Záhřeb: "Cesta by měla vyjít o něco levněji než ta tradiční přes Rakousko, kde jsou dražší dálniční známky. Jezdí tudy i ti, kdo se chtějí zastavit třeba v maďarských lázních. My jsme vyjížděli ráno z Prahy. Máme za sebou naší dálnici D1 a D2, slovenské a maďarské hranice. Před slovenskými hranicemi jsme kupovali dálniční známku, desetidenní za 10 Euro. Musím upozornit, že hned za hraničním přechodem číhají policisté a známky kontrolují. Kdo jí nemá, hrozí mu pokuta 100 Euro.

Čtěte také

V Maďarsku místo dálniční známky viněta

"Pro jízdu Maďarskem je potřeba dálniční viněta. To není nálepka na sklo, ale elektronický poplatek. Do ruky tak dostanete jenom doklad. Při koupi viněty je potřeba udat značku, typ vašeho auta, a na jak dlouho jí chcete," přibližuje Dominika Nováková a doplňuje: "My jsme kupovali desetidenní za 12,90 Euro. Její koupě je nutnost. Od loňska totiž na řidiče čeká změna. Silnice hned za hranicemi je placená. A přestože tak nevypadá, jede se na ní devadesátkou a často řidiče překvapí i nerovnosti."

Čtěte také

Ceny pohonných hmot

"V Česku kousek za Brnem byl benzín i nafta asi za 37,90 Kč. Na Slovensku to vyjde o něco levněji, necelých 36 korun za benzín, nafta je ještě levnější. V Maďarsku jsou ceny pohonných hmot podobné," reportérka uzavírá své poznatky z prvního dne na cestě do Chorvatska přes Maďarsko.

Spustit audio