Dopravní čtyřlístek
Dopravní policie by měla být přísnější a měla by být na silnicích více vidět, aby se piráti silnic museli bát, že přijde trest. Tak to je asi největší přání všech slušných řidičů. Jenže zatím čísla nehodovosti ukazují, že silnice jsou stále nebezpečnější. A i proto vláda včera představila svůj Dopravní čtyřlístek, který by ke zvýšení bezpečnosti v silničním provozu měl směřovat. A jak jsme zjistili, hlavní slovo by v něm opravdu měli mít dopravní policisté.
Protože, jak konstatuje šéf dopravních policistů Martin Červíček, řidiči stále více mají pocit, že porušovat pravidla je normální.
"Za první dva měsíce jsme zaznamenali 2500 přestupků v souvislosti s požitím alkoholu, což je oproti stejnému období v loňském roce dvojnásobný počet. U nesprávného předjíždění to byl téměř 100procentní nárůst, který svědčí o určité agresivitě řidičů. Také se to týká nedodržení bezpečné vzdálenosti, viz nedávná hromadná nehoda na dálnici D1, telefonování za jízdy, apod."
I když dopravních policistů je o 250 více než loni, pak jich na tak hustý provoz ještě pořád několik stovek chybí. Jenže to podle Červíčka není hlavní problém.
"Když řidič uvidí policejní auto, většinou reaguje tím, že přizpůsobí jízdu pravidlům silničního provozu. Pokud ho nevidí, pokračuje ve svém stylu jízdy."
A proto by se hlavní zbraní našich dopravních policistů měla stát civilní vozidla.
"V současné době máme na každém dopravním inspektorátu, na dálničním oddělení zhruba jedno civilní vozidlo s odpovídajícím vybavením. Chtěli bychom určitou obměnu techniky a také pokud mám být tato kontrola řidičů intenzivnější, potřebujeme více takovýchto aut."
Rozšíří se také flotila silných motorek. Zatím jich mají dopravní policisté čtyřicet, ale bez radarů, který je jediným průkazným důkazem porušení rychlosti. To by se letos mělo změnit.
"Budeme mít dalších sto motocyklů se záznamovým radarovým zařízením."
Dopravní policisté by podle Martina Červíčka měli také častěji měnit stanoviště svých kontrol, i když nemohou pochopitelně stát úplně všude, aby se nestali nebezpečnou překážkou provozu. Přispět k bezpečnosti silničního provozu chce také ministerstvo dopravy. Z jeho zdrojů by kraje měly dostat jednu miliardu sto miliónů korun na vylepšení silnic druhých a třetích tříd, protože právě ty bývají v přepočtu na intenzitu dopravy velmi nebezpečné. Mýtné brány na dálnicích by měly začít sloužit i jako informační tabule, odrážející dopravní situaci - letos by jich mělo přibýt 15 až 20. A jak dodává ministr dopravy Aleš Řebíček, zvyšující se agresivita řidičů nutí i k agresivnější kampani.
"Chceme, aby televizní spoty byly velmi emotivní, řekl bych až morbidní, aby si divák zapamatoval danou tragédii. Osobně jsem jich několik viděl a sám na sobě jsem si vyzkoušel, že to funguje."
Tak doufejme, že dopravní čtyřlístek skutečně přinese řidičům štěstí.