Helma na motorku: Pečlivě vybírat a nepůjčovat

27. květen 2015 13:20

Nejdůležitější součástí výstroje na motocykl je přilba. Jak se helmy liší? Podle čeho vybrat správnou? A proč ji raději nepůjčovat?

Motorkářská sezona už je v plném proudu. Nezbytností pro bezpečnou jízdu je helma. Ostatně její nošení nařizuje přímo vyhláška. Jak zvolit správnou helmu, která nejlépe splní svůj účel?

Na různé motorky různé přilby

„V první řadě je důležité, zda-li ta přilba bude na sportovní motocykl, chopper nebo cestovní motocykl. Protože se to silně liší nejen materiály ale hlavně průzorem z té přilby. Některé přilby jsou konstruované tak, aby se z nich ideálně vidělo ze zalehlého posezu. Kdežto jiné jsou zase konstruované, že je z nich ideálně vidět ze vzpřímeného posezu,“ vysvětluje Zdeněk Kataržuk z KTM.

Vybrat si tak můžeme helmu integrální (ty jsou nejvíce rozšířené a poskytují velmi dobrou ochranu hlavy), helmu výklopnou, motokrosovou (do které jsou potřeba ochranné brýle) nebo takzvanou jet helmu (otevřenou, ve které se jezdí často třeba na skútru).

Čtěte také

Polykarbonát nebo kompozit?

„A pak samozřejmě jak z hlediska bezpečnosti i finanční stránky je otázka, jaký materiál přilby si člověk zvolí. Jestli nějaký polykarbonát, což je v překladu termoplast. Anebo kompozit, což jsou přilby, které jsou vyráběné technologií vrstvení uhlíkových nebo skelných vláken a pojené pryskyřicí,“ dodává Zdeněk Kataržuk.

Kompozitové přilby jsou sice dražší, ale zato vydrží déle než přilby z termoplastů. Navíc bývají i odolnější.

Po pádu vyměnit, raději nepůjčovat

Nesmíme zapomenout na to, že i kvalitní helma se časem opotřebuje a je třeba ji vyměnit. Důležitá je hlavně výměna helmy po pádu, i přestože není viditelně poškozená.

„Přilba by vám měla být, dá se říct, až nepříjemně. Neměla by vás rozhodně tlačit v oblasti spánků. Ale na druhou stranu, když si tu přilbu nasadíte, tak co jsou lícnice, které máte na tvářích, tak u správně utažené přilby máte mít pocit, že si do těch tváří zevnitř koušete. Protože ta přilba je jenom polotovar, který se vytvaruje až podle křivek vašeho obličeje. Proto také není dobré přilbu někomu půjčovat. Protože okamžitě vám jí deformuje na svojí hlavu. A v tu chvíli ta přilba nesedí vlastně nikomu.“

Čtěte také

Hodně oblíbené, a to je dobře, jsou v poslední době reflexní materiály, které už se objevují i na helmách. Jana Novotná z Bikerscrownu upřesňuje: „Není to zatím úplně obvyklé, kdy po straně helmy je i reflex. Prodávají se i helmy třeba zářivě žluté, ale ty mohou upoutat pozornost jen ve dne. Barva jako taková totiž není reflexní, tudíž za tmy nebude vidět.“

Při nákupu helmy platí pravidlo, že s rostoucí cenou roste i kvalita. Helma by se měla svému majiteli samozřejmě i líbit, ale nejdůležitější je ochrana hlavy.

Spustit audio