Internet nám bude pomáhat při řízení auta – taková je budoucnost

22. květen 2013 13:10

Mobilní operátoři stále zrychlují své připojení. Internetové připojení tak dnes máme k dispozici prakticky kdekoliv. Využíváme ho ve vlacích i autobusech, a míří už i do našich aut. Samozřejmě, řídit a surfovat na internetu nejde dohromady, ale není daleko doba, kdy to za nás budou auta dělat sama.

V současné době – zhruba od roku 2010 – je internetové připojení v autě řešeno mobilním modemem a wi-fi routerem. „Ideální je, pokud si motorista pořídí druhou SIM kartu, kterou zasune do USB klíče, který je integrován do této jednotky. Pomocí této SIM karty potom probíhá datový přenos,“ popisuje Dalibor Krejčík z Citroenu, který v rámci koncernu PSA začal internet ve svých autech nabízet v Evropě mezi prvními.

Čtěte také

Na počítači můžeme také najít firmy, které nám do jakéhokoliv auta takový systém namontují. Pokud jde o signál, obavy z pohybujícího se auta nejsou na místě – na jeho rychlosti zase tolik nezáleží. „Co se týká rychlosti, je poskytovaný signál stejný. Spíše záleží, kde se vozidlo nachází – na pokrytí oblasti přímo mobilním operátorem. Popřípadě se dá namontovat i externí anténa,“ vysvětluje Dalibor Krejčík.

Nevýhodou je, že sice máme pojízdnou kancelář nebo hernu pro děti, ale jako řidičům je nám takové připojení za jízdy prakticky k ničemu. O krok dál propojení auta a internetu a budoucnost nyní naznačuje ve své poslední novince třídě S průkopník moderních technologií Mercedes.

„Je jedno, jaký telefon máte. Musí mít samozřejmě připojení na internet. Prostě jakmile usednete do auta, auto se s ním samo spojí a využívá váš datový tarif. Vytvoří vnitřní wi-fi síť, na kterou se pak může připojit kdokoliv, komu do ní dáte přístup,“ popisuje Gunter Czymmeck ze stuttgartské automobilky.

Auto ale navíc samo aktivně datového připojení využívá. Na internetu je v tom případě vlastně i řidič. Ten má k dispozici dva obří displeje s úhlopříčkou 30 centimetrů. Ten před ním mu zobrazuje dle potřeby a požadavků tradiční údaje o autě, ten uprostřed pak slouží mimo jiné k navigaci.

Čtěte také

„Displej využívá technologie Split view. Řidič má k dispozici kromě navigačních map z navigace navíc i údaje z Google Maps a může si libovolné místo na zemi prohlédnout nejen ve 3D, ale i prostřednictvím Street View. To mu ulehčuje orientaci v neznámém prostředí. Mezitím ale spolujezdec může sledovat třeba film na DVD nebo v televizi. Ti, co sedí vpravo, a to i vzadu, prostě mohou sledovat něco jiného, než potřebuje řidič," říká Gunter Czymmeck.

Ale nejen to, samozřejmostí je přístup k e-mailu, můžete být na Facebooku, sledovat aktuální počasí – zkrátka vše, co jsme zvyklí dělat na internetu, ať už na počítači nebo telefonu. Řidič samozřejmě ne za jízdy! Můžete si také do svého telefonu nahrát aplikaci, jejímž prostřednictvím auto ovládáte a nastavujete všechny jeho funkce. Taková je budoucnost.

autor: pgj
Spustit audio