Jakou cenu má lidský život, který vyhasne při dopravní nehodě?

15. listopad 2013 11:20

Přes 52 miliard korun, to jsou celkové ekonomické ztráty, které vznikly loni při dopravních nehodách. Při těch zemřelo 742 lidí a 2 986 bylo těžce zraněno.

Centrum dopravního výzkumu vyčíslilo ekonomické ztráty v případě usmrceného člověka při dopravní nehodě na 18 miliónů a 669 tisíc korun a v případě těžce zraněného přes 5 miliónů. Vyčíslit ovšem hodnotu lidského života je prakticky nemožné.

„Když se někoho zeptáte, jak si cení svého vlastního života, tak nikdo nedokáže odpovědět, každý má hodnotu jinou. Výpočet je podle evropských metodik. Zahrnuje náklady spojené s dopravní nehodou ať přímo nebo nepřímo – náklady hasičského záchranného sboru, náklady police, která jede k dopravní nehodě a tu řeší, dále náklady soudů, pojišťoven, vzniklé hmotné škody, která je také velmi podstatná na vozidle na komunikaci a neposlední část také vyplácené sociální výdaje a vzniklé ztráty na produkci,“ vysvětluje spočítanou částku Alena Vyskočilová z CDV.

Čtěte také

Největší část pak tvoří to, co bychom dali státu. „Část hrubého domácího produktu, kterou daná osoba v důsledku zranění nebo usmrcení není schopná vyprodukovat a tvoří to zhruba 49 % u smrtelného zranění,“ říká Alena Vyskočilová.

Celkem tak stát loni přišel o 26 miliard, což je čtvrtina schodku státního rozpočtu. Celosvětově pak zemře při nehodách milión a čtvrt lidí a dalších 50 miliónů je zraněno. „Celosvětové škody z titulu dopravních nehod přesahují 500 miliard dolarů. Je to třicet rozpočtů České republiky,“ konstatuje šéf Besipu Roman Budský.

Logicky je cílem státu následky nehod zmírňovat a počet obětí snižovat. To se zatím daří. „Dokonce i z hlediska plnění strategických cílů daných národní strategií můžeme říci, že jsme v souladu s maximem, co se připouští jako počty usmrcených a těžce zraněných za celý rok 2013 – připouští se maximálně 596 obětí, upozorňuje Roman Budský.

Čtěte také

A zatím předběžně letos od 1. ledna zemřelo při nehodách 511 lidí. „Pokud porovnáme předběžný počet usmrcených za uplynulé období, jedná se o pokles o 90 usmrcených,“ potvrzuje příznivý trend šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Přesto za každým vyhaslým životem je příběh postižené rodiny. I proto si v neděli 17. listopadu připomeneme Světový den obětí dopravních nehod.

„Pokud se týká jednotlivých aktivit, nejdůležitější je asi v neděli v 11 hodin u památníku, který vybudovalo České sdružení obětí dopravních nehod v roce 2006 – pravidelná akce, pietní akt,“ přibližuje zakladatel sdružení Stanislav Vondruška. Památník najdete na odpočívadle na nultém kilometru dálnice D1 ve směru z Prahy. V neděli pak proběhnou i vzpomínkové bohoslužby, a to v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích v půl desáté dopoledne a ve tři hodiny odpoledne v dálniční kapli ve Šlovicích u Plzně nebo v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

autor: pgj
Spustit audio