Je Philipp Vandenberg tvůrcem náboženského thrilleru?

12. červenec 2009 00:00

Máme pro vás tip na letní čtení - k mikrofonu jsme pozvali německého spisovatele Phillipa Vandenberga, jehož romány byly přeloženy do 29 jazyků a který má své příznivce i v Česku.

Noční tmou se řítí po italské dálnici malý fiat, kardinál, státní tajemník Gonzaga a jeho sekretář jedou s velice ožehavým posláním. Mají u sebe předmět nesmírné ceny a chtějí jej předat tajnému bratrstvu k vědeckému prozkoumání. Do děje se vloží i mnichovský antikvář Lucas Malberg. Toho pátrání v souvislosti s cennou sbírkou knih dovede do Vatikánu a poté k jednomu hradu na Rýně, který otevírá své brány pouze na heslo Apokalypsa 207. Tam se mu vyjeví osmý hřích a všechno nabere nečekané obrátky. Tak začíná poslední kniha německého spisovatele Philippa Vandenberga Osmý hřích. Možná jste četli jeho Sixtinské spiknutí, Akta Golgota nebo u nás oblíbený Zapomenutý pergamen. Tohoto německého spisovatele, jehož díla byla přeložena do 29 jazyků, označuje kritika za tvůrce náboženských thrillerů. Souhlasí s tímto označením?

"Ne, s tímto označením nesouhlasím, protože to je příliš velké zaškatulkování. Považuji se za autora náboženských thrillerů také, ale píšu i literaturu faktu a kriminální romány," říká o sobě autor, který bydlí ve středověkém hradu, sbírá veterány a staré knihy. Čtenáři po celém světě si velice oblíbili jeho popisy míst, kde se literární dobrodružství odehrávají, a tak jeho knihy slouží mnohým lépe než bedekry.

Logo

"Tady se ve mně projevuje starý žurnalista, kterým jsem kdysi býval. Držím se zásady, nepopisuj míst,a na kterých jsi nikdy nebyl. Navštěvuji pečlivě místa literárního děje a dělám si rešerše, někdy i pro tři knihy současně. No a z toho se v Německu vyvinul jeden velmi zajímavý fenomén, kterému se začalo říkat Vandenbergův turismus. Turisté, kteří jedou na určitá místa, si s sebou berou moje knihy a podle těch těmi místy procházejí jako s turistickými průvodci. Samozřejmě, příběh už si přečetli, ale teď je pro ně zajímavé sledovat můj popis oněch míst. Pro autora, věřte mi, není nic příjemnějšího, než když dostane od čtenářů dopis ve kterém stojí: Pro nás byl ten výlet do Kalifornie velice příjemný a zajímavý. A věřte, že ve vašich knihách do písmene souhlasilo t,o co popisujete. Dokonce i ty květiny v zahradě, o kterých píšete v románě, jsme tam našli."

Logo
Spustit audio

Více z pořadu