Je zásadní rozdíl v tom, jestli v autě vezete stopaře, kolegu z práce nebo třeba manželku

17. únor 2014 13:20

Řidič má odpovědnost za každého, koho veze ve svém autě. Je ale nějaký rozdíl mezi stopařem, kolegou z práce a třeba manželkou? Je a poměrně zásadní. Tedy v případě, že řidič zaviní nehodu a jeho spolucestující je při ní zraněn.

Řidič má odpovědnost za spolucestující nejen pokud jde o zdraví, ale i majetkovou a v případě vážných nehod i odpovědnost trestní. Právě pro tyto případy máme uzavřeno pojištění provozovatele vozidla, tedy povinné ručení. Veškeré škody jsou tedy poškozenému uhrazeny pojišťovnou. Ta ale v určitých případech vyplacené částky může po řidiči vymáhat. „To jsou případy, kdy řidič způsobil nehodu, například pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,“ konstatuje právník Jan Černý.

Čtěte také

Ale nejen to, stačí, aby auto například nemělo platnou technickou prohlídku nebo nesplňovalo technické podmínky pro provoz, což mohou být mimo jiné přes míru sjeté pneumatiky a podobně. Je tady ale obecně jeden zásadní rozdíl. „Není důležité, jestli je to kolega nebo náhodný stopař, ale rozdíl je mezi rodinným příslušníkem a ostatními,“ říká Jan Černý.

Příbuzným totiž pojišťovna neuhradí vše. „Když povezete cizího člověka, tak mu pojišťovna nahradí i majetkovou újmu. Pokud to bude váš partner, manžel, manželka nebo člověk, který s vámi žije ve společné domácnosti a pojedete s ním třeba na ples a při nehodě, kterou řidič způsobí, se roztrhají šaty nebo se jinak poškodí, tak má partnerka smůlu,“ vysvětluje Jan Černý.

Čtěte také

Když je při nehodě náš spolucestující vážněji zraněn, budeme mít odpovědnost i trestní a budeme obviněni. „Jiná situace je u rodinného příslušníka, například manželky nebo manžela, kde než dojde k obvinění, musí orgán činný v trestním řízení, čili policie, získat od partnera souhlas. Pokud je souhlas partnerem dán, tak ho kdykoliv v průběhu trestního stíhání může partner zrušit. Když ale nedá souhlas hned na začátku, respektive pokud dá nesouhlas, tak už je to nevratné a už to nelze zrušit,“ popisuje Jan Černý.

Důvodem je to, aby partner nebo partnerka nemohli svého druha opětovným souhlasem s trestním stíháním vydírat. A co že nám za ublížení na zdraví hrozí? U „běžných“ nehod to je až rok ve vězení. Mohou se k tomu ovšem přidat i další obvinění například z obecného ohrožení, neposkytnutí pomoci a podobně, a to už by trest byl podstatně vyšší.

autor: pgj
Spustit audio