Kde berou redaktoři naší Zelené vlny informace?

28. listopad 2014 09:20

Denně se na našich silnicích stane okolo dvou set nehod, k nimž voláme policii. Od chvíle, kdy stane opravdu vážná nehoda, do chvíle než se o ní dozvíte z naší Zelené vlny, uplynou jen desítky sekund. Svůj podíl na tom má i policejní Centrum dopravních informací. A tak jsme místo, kde se zprávy o nehodách, a nejen o nich, scházejí z celé republiky, navštívili. Jaká je cesta dopravní informace od události až k vám našim posluchačům?

„Obsluha na monitorech mimo jiné vidí kamery ze všech dálnic a silnic, které jsou. Dále spravuje systém, který se jmenuje CDI2, který byl vyvinut pro sběr, autorizaci a distribuci informací, o kterých se policie dozví,“ popisuje mi šéf operačního centra František Habada, co obsluha vidí na některých ze šesti monitorů. Právě sem se scházejí všechny dopravní informace od policistů od nehod až třeba po nefunkční semafory.

Čtěte také

„Pracovník na úrovni integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství v první řadě dělá opatření v záchraně života a zdraví, druhým krokem je to, že vysílá na místo hlídky k zajištění například nehody a třetím krokem je, že informaci zadává do systému CDI. Zpracování dopravní informace trvá cca minutu,“ vysvětluje František Habada.

Tady na monitoru vidíme různobarevné čtverce. Můžeme číst – policejní prezident, ministr vnitra, ochranná služba – tlačítek je tady pěkná mozaika. Je to vlastně telefonní seznam. „Policisté nemají čas na to, aby to hledali někde v papírových seznamech, takže mají touchscreeny, kde jsou přednavolená různá telefonní čísla s různými možnostmi. Když se teď proklikneme na policejní akce, tak uvidíme, že tam jsou další telefonní čísla nebo mají i checklisty, kde mají napsáno, co mají udělat,“ říká Habada.

Čtěte také

Současně se tady k dopravní informaci přidávají kódy, které míří do navigace v našich autech. „Například fráze F kódu LRC, který slouží k tomu, že je informace viditelná v jakémkoliv evropském jazyce. Zároveň slouží k tomu, že pokud se tam zadá fráze „nehoda“, tak to na chytrých navigacích ukáže pouze místo té nehody. Pokud se zadá fráze „nehoda a tvorba kolon“, tak na základě toho dokáže navigace vygenerovat objízdnou trasu,“ popisuje František Habada.

Odtud tedy putují informace k nám do redakce Zelené vlny a tak během pár chvil můžete z našeho vysílání slyšet: Na 19. kilometru D11… Naši redaktoři pak kromě zpráv od policie mají informace z národního dopravního informačního centra a v neposlední řadě také od více než pěti tisíc našich dopravních zpravodajů.

autor: pgj
Spustit audio