Máme co nabídnout aneb Nové šance po rodičovské dovolené

12. březen 2011 09:05

„Máme co nabídnout aneb Nové šance po rodičovské dovolené“ – tak se jmenovala konference, kterou pořádalo minulý týden občanské sdružení Spiralis a které se zúčastnila i poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová. Hmatatelné výsledky dvouletého vzdělávacího projektu tu představilo 75 absolventek – převážně žen s malými dětmi. Projekt byl podpořen z Evropského sociálního fondu a Operačního programu Praha Adaptabilita.

Ženy se rekvalifikovaly především v oblasti fundraisingu, což je získávání finančních prostředků na veřejně prospěšné aktivity. Jakým způsobem vše probíhalo, říká Jolana Turnerová.

Jolana Turnerová: „Půl roku prošly vzděláváním, kdy jsme jim pomáhali koncipovat jejich záměry, získat finanční prostředky, pomáhali jsme jim propagovat tyto záměry, učili jsme je prezentovat, učili jsme je komunikovat s dárci a sponzory a ony po tomto půlročním kurzu byly schopny přijít s touto vlastní vizí a dokázat ji uskutečnit.“

Konference Máme co nabídnout aneb nové šance po rodičovské dovolené

Projekt byl podpořen z Evropských fondů a závěrečné konference se zúčastnila i poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová. Zeptala jsem se jí, jak si stojí česká rodinná politika v evropském srovnání.

Zuzana Roithová: „Pokud bychom mluvili třeba o délce mateřské dovolené, tak jsme na tom lépe, než řada evropských států. Pokud bychom mluvili o kvalitě služeb a o přístupu zaměstnavatelů k maminkám, které pečují o dítě, tak tady máme obrovsky co dohánět. Takový problém, který máme, je, že pouze pět procent lidí v České republice pracuje na krátký pracovní úvazek, ačkoliv třeba v Rakousku nebo v Holandsku je to až třicet procent. A to je právě ta forma, která je strašně důležitá pro to sladění rodinného života. Když jsem řídila nemocnici s třemi tisíci zaměstnanci, tak jsem věděla, že právě ti, kteří pracují na ten kratší úvazek, udělají mnohem víc práce, než odpovídá polovině toho řádného pracovního úvazku. A já nechápu, proč pořád ještě nemáme v legislativě zakotveno, že krátké pracovní úvazky mají mít stejnou pracovně-právní ochranu, jako mají ty celé úvazky.“

Už teď je ale jasné, že Evropská unie ztrácí "demografický motor". Pokles počtu obyvatel se začne projevovat už kolem roku 2015. Jaké jsou příčiny nízké porodnosti?

Zuzana Roithová: „Individualistický přístup k rodině, kdy zájmy mladých lidí jsou nadřazeny tomu přirozenému naturelu člověka, tj. mít potomky a mít je včas, dokud je vlastně i mohu přirozeně mít. Proto je tak strašně důležité vytvářet nové přístupy k zaměstnanecké politice a pomáhat těm rodinám a rehabilitovat jejich postavení tak, aby diskriminace byla co nejmenší. Protože vždycky mít na starost doma děti znamená si ubírat ze svých vlastních zájmů, ubírat svůj čas, který jinak můžete věnovat profesi nebo koníčkům a samozřejmě, že to stojí peníze, které investujete do vzdělávání, do svých dětí a ne do svých vlastních požitků. A to je prostě oběť, která ale samozřejmě je v první řadě obrovskou hodnotou pro ty, kteří ty děti mají. Teprve na druhém místě je to ta oběť, které by si samozřejmě měla také být vědoma společnost.“

Konference Máme co nabídnout aneb nové šance po rodičovské dovolené

Říká euro-poslankyně Zuzana Roithová, zastánkyně církevních sňatků, která si uvědomuje velký společenský dluh vůči rodinám. Jeho drobným splacením byl i vzdělávací projekt „Vezmi život do vlastních rukou“.

Spustit audio

Více z pořadu