Mobilní aplikace jsou užitečnou pomůckou pro řidiče

14. září 2014 12:42

Ovládat auto přes mobilní telefon – jako slavný James Bond ­– už nemusí být jen vzdálenou utopií. Vývojáři mobilních aplikací se předhání v nápadech, jak obě technologie co nejvíc propojit. Už dnes může být telefon pro řidiče užitečným pomocníkem. Dokáže v autě třeba předem zatopit, aniž byste kvůli tomu museli do garáže.

Podobných šikovných aplikací najdete na internetu samozřejmě víc. Jak ale říká Přemysl Vaculík ze serveru Dotekománie.cz, musíte pečlivě hledat: „Některé dokonce nabízejí možnost řešení dopravních nehod, že se přímo zakresluje, co se stalo. Skrze aplikaci se to odešle do pojišťovny. Ta může začít ihned konat.“

Čtěte také

Aplikací, bez které dnes už spousta řidičů ani nenastartuje motor, jsou elektronické mapy. Podle Vaculíka ale není nutné investovat do navigací tisíce korun, pokud tedy netoužíte po nadstandardních funkcích.

„Aplikace zdarma jsou do určitě míry tak trochu omezeny. Nenabízejí tolik možností, byť se největší společnosti neustále snaží dávat nové a nové funkce. Třeba jestli je před vámi zácpa, zhuštěný provoz a podobně. Pokud ale vyžadujete opravdu profesionální aplikaci, která vám bude sloužit i v zaměstnání, tak je asi lepší investovat do nějaké kvalitnější.“

Zatopit nebo vychladit předem?

Řada aplikací je pak určena přímo vozům na alternativní pohon, třeba na elektřinu. „Pokud je dnes dostupná wi-fi na telefonu, tak může být samozřejmě i ve vozidle. Mobilní aplikace dnes umí bez problémů jednak v autě zatopit předem, auto vychladit předem, ale umí auto i nabíjet ve chvíli, kdy je levná elektrika, takzvaný noční proud,“ upřesňuje Robin Babický z Mitsubischi.

02923846.jpeg

Na zapojení auta do konceptu takzvané chytré domácnosti si podle Přemysla Vaculíka budeme muset pomalu zvykat. Budoucnost vidí i v hlasovém ovládání, například pomocí chytrých brýlí nebo hodinek.

Čtěte také

„Samozřejmě není to tak, že byste řekli do hodinek: Auto nastartuj! Jako v Jamesi Bondovi. Ale už můžou zobrazit rychlost, navigaci. Brýle to mají poněkud lepší, protože se nemusíte soustředit zrakem na hodinky na ruce. Uvidíte navigaci, jakou máte rychlost, jestli se blíží benzinka. Můžete si tam nechat zobrazovat nejrůznější informace,“ říká.

Největší výrobci softwaru pro chytré telefony už také vyvíjejí vlastní systémy do aut, které by komunikaci s mobilem ještě zjednodušily.

autor: msk
Spustit audio