Myslíš, že po včerejším mejdanu už můžu řídit?

1. leden 2008 13:05

První leden je takový zvláštní den - mnozí se teprve k polednímu probouzíme po bujaré noci, kterou jsme si prodlužovali kapkou něčeho ostřejšího. Můžeme ale po probuzení hned sednout za volant? Kdy máme jistotu, že už nebude v našich žilách kolovat ani kapka alkoholu? Obecné pravidlo neexistuje, a to především proto, že dostat alkohol z těla ven je velmi složitý proces. A ovlivňuje to prý dokonce i to, v jakém psychickém rozpoložení jsme něco ostřejšího popíjeli.

Odborníci totiž tvrdí, že kdo pije ve veselém rozmaru obklopen příjemnou společností, tak má šanci, že alkohol z jeho těla vyprchá rychleji než u člověka, která svůj žal utápí ve skleničce alkoholu sám. Ale samozřejmě to není to hlavní při odbourávání alkoholu v krvi.

"Záleží i na tělesné hmotnosti člověka, na době, po kterou alkohol požívá, na pohlaví a také na psychické a fyzické kondici v okamžiku požívání alkoholu."

Takže ze slov primáře Michala Berana z oddělení soudního lékařství pražské Nemocnice na Bulovce je naprosto jasné, že u každého to opravdu funguje jinak. Říká se pokud někdo vypije dvanáctistupňové pivo, tak by za volant neměl usednout dříve než za dvě hodiny. Ovšem, když je alkoholu více a hlavně je tvrdší, tak se to dá jen těžko nějako zevšeobecňovat. Potvrzuje to i takový test, který si dělali ve firmě Dräger, což je výhradní dodavatel alkotestrů naší policii. Jak nám řekl Luděk Dvořák, sami byli překvapeni, co ohledně odbourávání alkoholu zjistili.

"Kdo to netestoval, tak by se nestačil divit, protože se skutečně může stát, že se zúčastníte bouřlivé oslavy narozenin kamaráda, slavíte dlouho do rána a po probuzení nic nenadýcháte. Ale může se také stát, že si dáte pár piv, jednoho panáka a přestože si jdete brzy lehnout, ráno máte přes 0,3 promile alkoholu v krvi."

A protože jízda pod vlivem alkoholu - připomeňme, že u nás je nulová tolerance - může být hodnocena jako trestný čin - v mírnějším případě hrozí sedm trestných bodů, pokuta do 50 000 korun a zákaz řízení na 2 roky, pak není dobré zbytkový alkohol podceňovat. Ono už při 0,7 promile alkoholu řidiči ztrácí schopnost rychlé reakce, a to pak může dopadnout hodně špatně. Takže jediná rada - kupte si třeba jen obyčejné skleněné detekční trubičky za pár desítek korun a teprve až nezezelenají, tak sedněte za volant.

autor: evk
Spustit audio