Na cestu do zahraničí řidičák, ale platný! A ještě další doklady

4. červenec 2014 13:20

Tisícovky řidičů u nás mají propadlý řidičský průkaz. Za to jim hrozí při policejní kontrole pokuta až do dvou tisíc korun na místě. Při cestě do zahraničí pak mohou mít větší problémy. Do řady zemí navíc potřebujeme i další doklady. Tak si je pojďme před cestou zkontrolovat.

Řidičské průkazy vydávané po 1. květnu 2004 podle EU mají platnost 10 let. Proto se podle Josefa Mihalíka z pražského magistrátu stále častěji objevují řidiči, kteří jezdí s neplatným dokladem. „Nám dneska chodí řidičské průkazy, které jsou odebrané na ulici policistou a jsou už neplatné. Teď jsou dovolené, tak ať se každý do řidičského průkazu podívá, dokdy má platnost a urychleně si to přijde vyměnit. Jinak odjede někam mimo republiku a tam se zjistí, že je průkaz neplatný a potom je z toho problém.“

Čtěte také

U nás se totiž policista může podívat do registru řidičů, zda můžete řídit, v cizině tuto možnost nemají, a tak nám zakážou další jízdu. O nový řidičák pak musíme požádat včas. „Pokud vám skončí řidičský průkaz třeba 1. července, tak byste měli zažádat už začátkem června, protože tam je 20 dní, kdy Státní tiskárna cenin řidičák vyrábí.“

Mimo Evropskou unii, tedy například na Ukrajinu, Bosnu a Hercegovinu nebo Černou Horu potřebujeme mezinárodní řidičský průkaz. „Jsou dvou typů – vídeňský a ženevský. Pokud jde o ženevský, ten je kratší, má dobu platnosti jenom rok. Vídeňský tři roky,“ upozorňuje Igor Sirota z ÚAMK.

Ostatní doklady

A pak jsou specifické doklady, na které by někteří neměli zapomenout. „V případě, že jsme starší řidiči nad 60 let, tak je rozumné a správné mít s sebou doklad o způsobilosti – o způsobilosti k řízení – a především tedy v angličtině,“ vysvětluje Igor Sirota.

Často také cestujeme jiným než vlastním autem, takže když nejsme uvedeni v osvědčení o registraci jako provozovatel, musíme mít s sebou další dokument. „Ať už je to služební vůz nebo vypůjčený od známého, je potřeba mít potvrzení o tom, že nám byl vůz zapůjčen k této cestě. Opět nejlépe v angličtině,“ říká.

Čtěte také

Pro případ nehody si pak v pojišťovně vyzvedneme tzv. Evropský formulář, nejlépe v jazyce cílové země nebo angličtině. Nesmíme také zapomenout takzvanou zelenou kartu od povinného ručení. „Zelená karta má jednu záludnost – v případě havárie nám může být v některé konkrétní zemi odebrána a my potom můžeme vyrazit domů bez zelené karty, můžeme být zastaveni a pokutování. Tudíž vždy s sebou mějte duplikát.“

Dodejme ještě, že po zemích EU pak cestujeme jen na občanský průkaz, ale od června 2012 musí mít pro cesty mimo republiky cestovní doklad nebo občanský průkaz i dítě do 15 let.

autor: pgj
Spustit audio