Na silnicích na začátku prázdnin více policistů, méně omezení, nutná opatrnější jízda

27. červen 2024 15:00

Se začátkem prázdnin se dají čekat četné odjezdy na dovolené. Proto dopravní policie chystá posílení kontrol. Zjišťovali jsme, na co se zaměří.

Zpomalte, udržujte odstup a připoutejte se. Právě tak před prázdninovým cestováním po silnicích radí Ministerstvo dopravy, dopravní policie a BESIP. Zejména na začátku a na konci prázdnin je na silnicích zvýšený provoz a s tím je spojené i větší riziko dopravních nehod.

Čtěte také

Intenzivní prázdninové kontroly

Dopravní policie dnes oznámila, že významně posílí hlídky hlavně v prvních dvou víkendech, kdy bude hodně lidí odjíždět na letní dovolené. Na oba termíny by mělo být na silnicích nasazeno víc než 1500 hlídek. Policisté se přitom zaměří na dodržování rychlosti, odstupy, nebo taky na povinnou jízdu vpravo.

Omezení a uzavírky: Kde počítat s časovou rezervou?

Ministr dopravy a šéf Ředitelství silnic (ŘSD) a dálnic řekli, že minimálně v prvních týdnech se práce na silnicích omezí na nutné minimum. Výjimku z toho mají velké rekonstrukce. Například ty, kde už silničáře, jak se říká, tlačí čas. Důležitá je třeba pokračující rekonstrukce Pražského okruhu D0.

"Jsme uprostřed stavební sezóny a nemůžeme si dovolit nepokračoval v těch pracích, které jsou v současné době zahájené, a nevyužívat i toho denního světla, které je poměrně dlouhé, k tomu, abychom dokázali rekonstruovat a opravovat stávající dálniční a silniční síť," podotýká ředitel ŘSD Radek Mátl.

Pracovat se bude dál taky je třeba na dálnici D6 z Prahy na Karlovy Vary u Krupé. Ministr Martin Kupka z ODS uvedl, že tento úsek by se totiž měl otevřít už do konce prázdnin.

Čtěte také

Na co dávat v prázdninovém provozu pozor za volantem?

Jednoznačně je to dodržování rychlosti. Ostatně to platí po celý rok. V létě pak i na dostatečný odpočinek, upozornil na to ředitel dopravní policie Michal Hodboď: "Je potřeba si uvědomit, že letní prázdniny jsou spojeny s delšími cestami za dovolenými a s tím související únavou řidičů. Vliv mají taky vysoké teploty, které během letních prázdnin panují."

Zapomínat by se nemělo ani na záchranářskou uličku v místech s hustějším provozem, a taky na vyšší počet cyklistů nebo motorkářů na silnicích.

autoři: Lucie Pávová , ZV
Spustit audio