Pokuta v Británii? Raději ji pokorně zaplaťte
Pokuty se musejí platit všude. Doma i v cizině. Mezi nanejvýš nepříjemné pokuty se řadí ty za dopravní přestupky. Jak je to s pokutami v Británii? Mluvili jsme o tom s naším spolupracovníkem ve Spojeném království Milanem Kocourkem.
V Británii může řidiče nejčastěji zaskočit pokuta za nepovolenou rychlost. Tu tamní vláda nově zpřísnila a zavedla nový systém. Co se změnilo?
„Nový systém vyhlásil ministr spravedlnosti Kenneth Clarke v parlamentu v rámci širších úsporných opatření vlády. Dosavadní pokuta za nedovolenou rychlost se zvyšuje ze šedesáti na osmdesát liber. Nebo taky na sto liber podle toho, jak rychle jste jeli.
Pokud se řidič nebo řidička rozhodne jít k soudu, bude muset platit až 120 liber, což je asi 3.300 korun. Z navýšení pokut se bude hradit odškodné za zranění a odškodné obětem trestných činů. Ministr Clarke zároveň oznámil, že se snižují náhrady odškodného pro některá menší zranění. Takže se vlastně z toho navýšení pokut bude také zaplňovat mezera ve státní pokladně za výdaje na odškodné.“
Co se týká samotného placení pokuty, jak to v Británii funguje?
„Policista od vás za normálních okolností v zásadě nesmí na silnici vzít peníze v hotovosti. Pokud se z pokuty ovšem velmi pokorným chováním a racionálním argumentem nevymluvíte, mně se to stalo už několikrát. Moc diskutovat nemá cenu. Policista vám obvykle velmi slušně vysvětlí, čím jste se provinili, a také výši pokuty. To je ochoten vám vysvětlit trpělivě třeba několikrát.
Zaplatit je možné několika způsoby. Například kreditní či debetní kartou nebo poštovní poukázkou. V některých případech, třeba když nemáte v pořádku pojištění nebo daň z vozidla, můžete zaplatit do určitého termínu, dejme tomu do tří týdnů. Jestli pokutu včas nezaplatíte, velmi razantně se zvyšuje. Vyplatí se tedy uhradit ji do dvou–tří týdnů, což je vyznačeno na lístku.
Když odmítnete zaplatit na místě a uznat, že jste se přestupku dopustili, máte možnost jít k soudu, což vám sdělí formulář, který vám policista dá a který vyplníte. Formulář je součástí pokutového lístku.“
V Británii se jezdí na levé straně, jsou britští policisté shovívavější k cizincům?
„Nedá se říct, že by byli obzvlášť shovívaví jenom proto, že je někdo cizinec. Ale jsou trpěliví. A jsou ochotní vám naslouchat, mluvíte-li anglicky. Pokud ne, v některých částech Anglie lze ve výjimečných případech požádat o tlumočnickou službu přes telefon. Tu jsem sám vykonával, takže to vím.
Nesnažte se mluvit německy, to angličtí policisté nemají rádi. Pokud mluvíte francouzsky, můžete to zkusit, francouzština se tu běžně učí ve školách. Nejlepší je však angličtina a vždycky se vyplatí chovat se pokorně. Žádný policista – ani v Anglii – nemá rád, když se mu něco vysvětluje příliš zvýšeným hlasem.
Jednou mě zastavil policista a já jsem mu nerozuměl, protože mluvil velmi silným londýnským nářečím zvaným cockney. A ještě k tomu dost rychle. Tehdy jsem samozřejmě pokutu zaplatit musel, ale to už je dávno.“
![]() | Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK. |