Policie se stále více zaměřuje na drogy za volantem
Zdrogovaní řidiči loni způsobili 275 nehod, při kterých zemřelo 18 lidí. Při kontrolách pak jen dopravní policisté nachytali takřka tři tisíce řidičů pod vlivem drog. To je o 30 procent víc než před rokem. Jedním z důvodů tohoto nárůstu je nejen častější užívání drog ve společnosti, ale i to, že policie se na ně stále více zaměřuje.
Jen loni dopravní policie pořídila na 40 tisíc jednorázových testerů na drogy. A se stejným počtem počítá i letos. „V současné době máme přístroje, které dokážou detekovat šest druhů nejrozšířenějších návykových látek – marihuana neboli cannabis, potom je to amfetamin, metamfetamin, kokain, opium a extáze,“ vysvětluje šéf dopravní policie Tomáš Lerch.
Drogy totiž, stejně jako alkohol, za volant nepatří. Pod jejich vlivem totiž řidič není schopen bezpečně řídit. To platí i o mnohými tolerované marihuaně, která se řadí do stejné skupiny drog jako hašiš. „Prodlužují reakční čas a oslabují krátkodobou paměť. Řidič může přehlédnout dopravní značky, nerespektovat chodce na přechodech a stejně tak mohou vést k ospalosti, zpomaleným reakcím. Velmi důležité je připomenout vysoké riziko oslnění kvůli rozšíření zornic,“ popisuje účinky Martina Školníková z 1. LF UK a přidává účinky halucinogenů. Třeba lysohlávek.
„Dochází k poruchám osobnosti, k úplné ztrátě nějakého soustředění, orientace v dopravě. Právě vlivem halucinací je ztráta kontroly nad situací – je to vlastně nerealistické vnímání situace,“ říká Martina Školníková.
U nás pak je velmi rozšířenou drogou pervitin. „Projev pervitinu je takový, že člověk je velmi excitován, nabuzen. Reaguje, dalo by se říct, zbrkle, může to být až křečovité jednání – trhavé, rychlé, neočekávané pohyby. Toto je při řízení vozidla velmi nebezpečné,“ říká rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima.
Stále více lidí z pervitinu přechází na ještě nebezpečnější drogu – heroin. „Zpomaluje motoriku, psychomotoriku, také prodlužuje reakční čas. Dochází k nerealistickému vnímání situace, podceňování rizikových situací,“ konstatuje Martina Školníková.
A pak je tady módní droga, oblíbená zvláště, jak se říká, v lepší společnosti – kokain. „Dávka vede k určitému uvolnění, nabuzení libých pocitů, člověk dostává křídla a může si dovolit všechno. Podle toho se také chová na silnici,“ říká Tomáš Zima. I proto si letos policie kromě jednorázových testerů hodlá pořídit navíc několik desítek sofistikovanějších přístrojů detekujících drogy.