Policie se více zaměřuje na bezdůvodnou jízdu v levém a středním pruhu

17. srpen 2020 10:00

Mimo obec se podle zákona jezdí na víceproudé silnici vždy vpravo. Za bezdůvodnou jízdu v levém nebo středním pruhu hrozí pokuta.

Dopravní policie se letos víc zaměřuje na řidiče, kteří na dálnici jezdí bezdůvodně v prostředním nebo levém jízdním pruhu. Porušují tím zákon, zpomalují provoz a může to způsobit i nehodu.

Jak se řadit správně

Zákon jednoznačně říká, že mimo obec se jezdí na víceproudé silnici vpravo. Doleva smí auto vjet jen při předjíždění nebo objíždění. Ale zejména na dálnicích to řidiči mnohdy nedodržují a setkáváme se s tím, že setrvale jedou prostředním pruhem, i když ten pravý je prázdný. Blokují tak plynulý provoz, protože z tříproudové dálnice se tím pádem stává pouze dvouproudová.

Čtěte také

Proč řidiči porušují zákon?

Důvodů, které k takové jízdě řidiče vedou, je podle dopravního experta Autoklubu České republiky Libora Budiny několik: "Může to být tím, že si v levém jízdním pruhu připadají rychlejší, a proto nechtějí být v tom pravém. Nebo se jim zkrátka nechce z levého do pravého, protože by se jim zdálo, že by kličkovali, a připadám jim to zbytečné na tu chvíli. Může to být i nepozornost. Řidič se nemusí zrovna soustředit. Třeba se baví se spolujezdci, ovládá navigaci."

Dalším důvodem může být mylná domněnka, že pravý pruh slouží jen pro nákladní auta nebo pomalá vozidla. Ale tak to není. Pokud na dálnici nikoho nepředjíždíme, musíme jet vpravo.

Konflitní situace

Podle Tomáše Neřolda, ředitele organizace BESIP, to na silnicích vytváří napětí a ostatní řidiči mají někdy tendenci špatně jedoucího řidiče vychovávat: "Přestanou dodržovat bezpečnou vzdálenost. Nebo ho začnou předjíždět zprava. To může mít fatální následky."

Podle Libora Budiny je možné řidiče jedoucího ve špatném jízdním pruhu decentně upozornit. Třeba zablikat světly nebo zatroubit.

Čtěte také

Sankce

Za jízdu v nesprávném pruhu i za předjetí zprava, nebo jak se tak někdy říká podjetí, hrozí pokuta až 2 a půl tisíce korun. Přesné statistiky tohoto konkrétního přestupku policisté nevedou. Spadá do kategorie nesprávná jízda a takových už letos zaznamenali na českých silnicích 38 tisíc.

autoři: Eva Mikulka Šelepová , ZV
Spustit audio