Pozor dejte při vyklízení garáže po povodni

8. červen 2013 13:10

Voda v uplynulém týdnu vytopila kromě jiného i tisíce garáží a sklepů. V nich velmi často skladujeme nebezpečné látky, ať už jsou to nejrůznější hnojiva, postřiky, barvy, zkrátka všechny možné chemikálie. Jejich likvidaci mají na starosti hasiči. Ti ale mají a budou mít v následujících dnech a týdnech tolik práce, že na ně nebudeme moci čekat a budeme se muset do úklidu pustit sami.

Problém je, že velmi často ani my sami nevíme, co jsme do garáže nebo sklepa před lety odložili. „V podstatě nevím, co tam mám za chemikálie, to bych se musel podívat. Nevím, netuším, nemám o tom přehled.“

A hasiči se opravdu často setkávají s chemikáliemi, s nimiž není radno si zahrávat. „Často se setkáváme se rtutí nebo s látkami, jako je bílý fosfor a alkalické kovy, sodík a podobně,“ přibližuje z praxe chemik pražských hasičů Aleš Pícha.

Čtěte také

Jsou případy, kdy bychom se do likvidace zamořeného místa pouštět raději ani neměli. „Například vím, že dědeček byl vášnivý chemik, zbyla mi po něm ve sklepě chemická laboratoř a nikdo už neví, co je tam za látky, všechno se to vytopilo a popadalo nebo porozbíjelo. Nebo případ, kdy se nám ze sklepa linou nepříjemně páchnoucí dýmy, když vím, že by tam skutečně nějaká chemikálie mohla být, a bojím se toho, “ vysvětluje Aleš Pícha.

Při úklidu svépomocí pak musíme počítat s tím, že voda, která nás vyplavila, byla sama o sobě nebezpečná a infekční. „Určitě používat rukavice, holínky, často si mýt ruce – to zejména platí pro kuřáky. Kouření cigaret je velice nebezpečná záležitost, pokud mám ruce postříkané vodou z povodní,“ varuje.

Vyklízíme-li garáž plnou chemikálií, nejprve vysbíráme plechovky a nádoby, které zůstaly neporušené. Dáme je stranou a zlikvidujeme je později. Horší je to s tím, co do vody vyteklo.

„V tom případě je těžko pomoci, protože pokud to byly kyseliny nebo louhy, už s nimi těžko něco uděláme. Maximálně, pokud máme pH papírky, můžeme si změřit pH bahna nebo vody, jestli jsou alkalické, nebo kyselé. A pak potřebujeme dostatek vody a všechno dostatkem vody omývat,“ upozorňuje.

Použijte sorbenty

V garážích pak často máme ropné produkty jako oleje, naftu, benzín a podobně. Na ty použijeme takzvané sorbenty. „Lidé mají v podvědomí zejména známý vapex, ale ten už se dneska v podstatě nepoužívá. Existují daleko modernější absorpční materiály. Prodávají se jak ve formě sypkých prášků, tak ve formě netkaných textilií. Kusy netkané textilie můžeme třeba pokládat na vodu – pokud je na místě ještě voda, ve které plavou mastná oka – látky se nasají do tohoto sorbentu,“ popisuje Aleš Pícha.

Jinak použijeme sypký materiál. Ten následně sebereme, uložíme do neprodyšných pytlů a opět zlikvidujeme jako nebezpečný odpad.

Čtěte také

„V tuto chvíli bude nejlepší kontaktovat obec, zda nebude přistavovat speciální kontejnery na nebezpečné odpady. Pokud ne, tak ve všech větších obcích existují sběrné dvory, kde by od vás měli nebezpečný odpad převzít,“ říká Aleš Pícha.

Každopádně, právě čištění garáží, vzhledem ke spoustě chemikálií, patří k těm, kdy bychom měli být zvlášť obezřetní.

autor: pgj
Spustit audio