Proč by měly obce přispět na opravu vodou poškozených silnic?

12. červen 2013 12:45

Pomoc státu lidem a obcím, které zasáhla povodeň, zdaleka nekončí. Vláda na svém dnešním jednání bude řešit další konkrétní možnosti – ať už jde o daňové úlevy, dotace nebo zvýhodněné úvěry. Zároveň bude ale také rozhodovat o možné spoluúčasti obcí při opravách silnic poškozených povodněmi.

Už před týdnem vláda oznámila, že finančně přispěje i na opravy silnic druhých a třetích tříd, které jsou ve vlastnictví obcí s tím, že 3,3 miliardy korun, které na povodňové škody vyčlenila, by měly stačit. Přesto je teď na stole návrh, aby obce na opravy přispěly.

„Mimo jiné proto, že výběrová řízení budou provádět obce a my si myslíme, že pokud budou mít spoluúčast, budou mít větší zájem na tom, aby ty ceny byly skutečně odpovídající – aby to byla dobrá kvalita za dobrou cenu,“ vysvětluje ministr dopravy Zbyněk Stanjura, proč navrhuje, aby obce částečně zaplatily opravy vodou poničených silnic.

Čtěte také

„V okamžiku, když by všechno zaplatil stát, by motivace mohla být menší. Neříkám, že bude, ale mohla by být. Budeme se tedy radit o výšce spoluúčasti,“ dodává Zbyněk Stanjura.

Právě ta by mohla zchladit nadšení starostů, že alespoň na opravy cest nemusí hledat peníze ve svých rozpočtech.

„Záleží, jaká by spoluúčast obcí byla. Pokud by byla třeba v symbolické rovině nebo nižší rovině, tak bych to bral a rozuměl bych tomu, ale pokud by po nás někdo chtěl, abychom se z půlky podíleli na nákladech, bylo by to pro nás velice těžké zvládnout a financovat – v podstatě by to neumožnilo komunikace opravit,“ potvrzuje starosta jihočeské Putimi Petr Matouš.

Také starostka středočeského Nižboru Kateřina Zusková je přesvědčena, že při vyšší spoluúčasti by nabídka státu, že opraví místní silnice, byla nevyužitelná.

„Nic grandiózního stavět nebudeme, nicméně jsme v situaci, kdy opravdu máme některé místní komunikace tak poničené, že už nejde zazáplatovat díru za dírou, protože by se to stejně muselo udělat celé nové. Smyslem je asi dát věci do pořádku a neutratit peníze za opravu, která se za rok po zimě opět rozpadne,“ říká Kateřina Zusková.

Čtěte také

První termín pro nahlášení škod na silnicích je tento pátek – obce a kraje to mohou udělat prostřednictvím jednoduchého formuláře na webu ministerstva dopravy, které následně bude řešit způsob opravy.

„Současně nabízíme i naše odborné kapacity, jak z ŘSD, tak ze státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud si starostové nebudou jistí, jaký stupeň poškození na komunikaci je, jsme připraveni pomoci odborně,“ upozorňuje Zbyněk Stanjura.

autoři: pek , evk
Spustit audio