Rychlováhy ve Velkém Meziříčí od podzimu

17. červenec 2023 21:00

V říjnu mají být znovu uvedené do provozu vysokorychlostní váhy na průtahu Velkým Meziříčím. Odstavené jsou od ledna 2021 pro zpochybňování jejich přesnosti dopravci.

U Velkého Meziříčí na silnici II/602 podél dálnice D1 začala oprava vysokorychlostních vah. Mají kontrolovat přetížené kamiony. Silničáři na místě pokládají kvalitnější asfalt, do kterého poté zabudují vážící senzory. Vše má začít fungovat od října.

Čtěte také

"Tady byla ta vlastní brána. To bylo několik smyček. Tady vidíte ještě pozůstatky drátů," popisuje Miroslav Štěpánek z Krajské správy a údržby silnic kontroluje, jak postupují práce na úseku, kde se budou znovu vážit kamiony.

Zatím se tady pokládá nový asfalt. Měřící senzory přibudou později. "Vyříznou se drážky do jízdního pruhu, které jsou v šířce řekněme šest centimetrů. Tam jsou ty tlakové senzory, které vyhodnocují nápravové tlaky," vysvětluje Štěpánek.

Přesnost zpochybňovali dopravci

Váhy jsou mimo provoz od ledna 2021, a to kvůli námitkám automobilových dopravců, kteří výsledky vážení zpochybňovali.

"Přidáváme další a další nové technologické prvky, tak aby byla daleko vyšší spolehlivost," uvádí ředitel krajských silničářů Radovan Necid. Podle něj přetížené kamiony ničí silnice v regionu. "Primárně chceme nikoliv pokutovat, ale prostě říct dopravcům, ať se trochu umravní," objasňuje Necid.

Váhy mají odradit kamiony

Silničáři i vedení Velkého Meziříčí si slibují, že by znovu zprovoznění vah mohlo odradit řidiče kamionů, aby projížděli skrz město.

"Když to není nikde průjezdný, tak to jde tudy," připomíná pan Jiří, kterého potkáváme u hlavního tahu městem, že přes Meziříčí jezdí kamiony hlavně při problémech na dálnici D1.

Údaje z nových vah bude znovu zpracovávat tamní městský úřad. "V roce 2019, ze kterého máme poslední relevantní data, ten příjem byl někde okolo 260 tisíc korun," říká bezpartijní starosta Alexandros Kaminaras.

Nové váhy budou stát skoro 20 milionů korun.

autoři: František Jirků , ZV
Spustit audio