Slovinští pohraničníci budou zkoumat původ vašeho auta
Tento týden si připomínáme dvacáté výročí nezávislosti Slovinska, a proto o něm častěji než obvykle mluvíme i na vlnách Radiožurnálu. Pojďme se podívat na slovinské silnice a dálnice. Patří k nejlépe udržovaným ve střední Evropě, a tak je cestování autem po Slovinsku příjemné.
Náš zvláštní zpravodaj Martin Dorazín byl ve Slovinsku mnohokrát, naposledy v prosinci a teď. Může tedy potvrdit dobrý stav slovinských komunikací:
„Slovinské silnice a dálnice se s těmi českými pokud jde o kvalitu nedají srovnat. Slovinsko má asi 300 kilometrů dálniční sítě, která je v opravdu výborném stavu. Slovinsko je malý stát, země nemá ani dva milióny obyvatel, ale s dálnicemi to opravdu vyřešili velmi dobře. Protínají celou zemi napříč, od moře až po maďarskou nebo rakouskou hranici s odbočkou do Alp na Itálii a Rakousko. Jsou tedy velmi kvalitní, sice trošku dražší, ale člověk má pocit, že ví, za co platí.“
Kolik se platí za dálniční známky?
„Jsou poměrně drahé, zejména pro naše turisty, kteří obvykle Slovinsko využívají jako tranzitní zemi z Rakouska do Chorvatska. Na malý úsek o délce několika desítek kilometrů si musejí koupit dálniční známku momentálně v hodnotě 15 eur. Je to opravdu vysoká cena za těch pár kilometrů dálnice. Známka je pro celé Slovinsko a platí týden.
Je to tedy vypočítáno tak, aby si člověk, který většinou jede do Chorvatska řekněme na deset dní, musel koupit ještě jednu známku. Vyjde to tím pádem na 30 eur, což je hodně vysoká cena.“
Čeští turisté jedoucí na Jadran si ovšem na těch pár kilometrů tranzitu poměrně drahou známku kupovat nechtějí.
„Ano, a s tím vzniká většina problémů, které čeští turisté ve Slovinsku zažívají. Často se snaží dálnici všelijak objet, hledají různé zkratky přes vesnice, ale nakonec je to opět vyvede zpátky na dálnici. Tam už číhají připravení slovinští policisté a pokutují.“
Na co by si čeští motoristé měli kromě známek dát největší pozor?
„Velkým problémem, o kterém čeští motoristé příliš nevědí, je situace na hranicích. Musíme si uvědomit, že při výjezdu ze Slovinska směrem do Chorvatska opouštíme Evropskou unii a slovinští policisté nebo pohraničníci se zajímají o původ automobilu. To je právě jeden z nejčastějších konzulárních případů, které musí řešit naše velvyslanectví v Lublani.
Lidé mají často auta s pochybným původem, aniž by o tom věděli. Na hranicích je počítač, který zjistí, že auto bylo třeba v Německu ukradeno, a pak vzniká velká nepříjemnost pro naše turisty. Nejde o nijak vzácný případ, jsou jich desítky ročně. Lidé by se tedy před cestou měli zajímat, odkud jejich auto pochází.“
![]() | Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK. |