Služby iPhonu pro věřící

7. březen 2010 21:05

Okřídlené a ne právě politicky korektní rčení o tom, že kam čert nemůže, nastrčí ženskou, by bylo v tomto případě možné nahradit novějším, kam Boží slovo nemůže, nastrčí počítačový program. O aplikaci s náboženskou tematikou, kterou se vtěsnají na několikacentimetrovou obrazovku mobilního telefonu iPhone, informuje z Londýna spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka:

Handlův Mesiáš a jeho óda na Všemohoucího Pána z roku 1741 je jen jedním ze stovky programů, které mají usnadnit či zpestřit život majitelům mobilních telefonů iPhone. Ty kombinují mobil s miniaturním osobním počítačem. Autoři anglických internetových stránek www.ship-of-fools.com, kteří se věnují kritickému zkoumání křesťanské víry, je zařadili mezi 10 nejvynalézavějších a nejoblíbenějších.

Do první desítky se vešel také biblický budík – při jeho spuštění budí spáče kromě tikotu hodin také digitální verze hlasu Božího.

Stewart Goddard, který internetové stránky ship of fools vede, upozorňuje na to, že mobilní telefony iPhone poskytují jednoduchý servis také vyznavačům jiných náboženství. Například muslimy zve hned pětkrát denně k modlitbě hlas muezína a jeho iPhone má jednoduchý kompas, jehož ručička ukazuje směr k Mekce:

Logo

Pozvání k modlitbě v podání Jusufa Islama, v České republice možná známějšího pod jménem Cat Stevens, zpěváka pop music a autora několika písničkových hitů ze 70. let.

Zájemcům o Bibli nabízí iPhone její miniaturní digitální verzi v angličtině a připravují se prý verze i v latině a v řečtině. Miniaturní obrazovka mobilního telefonu je pozoruhodná tím, že na ní vedle sebe, dokonce v těsném sousedství, koexistuje křesťanství, islám i víra židovská. Vyznavači té poslední si mohou na iPhonu zapálit digitální verzi sedmiramenného svícnu menory a ze sluchátka se přitom ozve požehnání.

Kromě obdivovatelů mají digitální náboženské pomůcky a hračky na mobilních telefonech společnosti Apple také své kritiky. Vyčítají výrobcům malý nebo spíše žádný respekt k náboženským symbolům či samotnému slovu Božímu.

Podle Goddarda však měla církev vždy problém s tím, aby se přizpůsobila moderní době. Kdysi šlo o překlady Bible, pak jí vadilo rádio a televize, no a v nedávné době se potýkala s nástupem Internetu. Ještě před časem prý bylo nemyslitelné, aby třeba anglikánští vikáři měli e-mailové adresy.

Kostelní varhany na iPhonu
autor: Ivan Kytka
Spustit audio

Více z pořadu