Stíháte změny dopravních předpisů?
Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem - a možná právě proto se v posledních letech několikrát ročně doplňují a mění pravidla silničního provozu. Někdy jsou to drobnosti, jindy věci zásadní. Znáte je všechny? Z výsledků naší internetové ankety se zdá, že ano. 70 procent hlasujících tvrdí, že stíhá vstřebat časté změny dopravních předpisů, zatímco zbývajících 30 procent se přiznává, že ne. I když výsledek naší ankety byl jednoznačný, pak podle Evy Kézrové, je skutečnost opačná.
Těch zákonů, novel a vyhlášek je totiž tolik, že i největší odborníci pro jistotu často hledají v knihách přesné znění. A není se co divit. První zákon o ručení za škody z provozování silostrojů, jak byly automobily nazývány, je z roku 1908. A jak doplňuje Karel Hanzelka z ministerstva dopravy - od té doby bylo vydáno šest velkých vyhlášek a k tomu nespočet drobných uprav.
"Byla velká novelizace v roce 1997, ta přinesla snížení rychlosti v obci na 50 km/h a upravila přednost chodců. No a pak byl veliký zákon v roce 2000 a máme samozřejmě všichni v paměti novelizaci z července roku 2006, která zavedla bodový systém."
A to je občas kámen úrazu, protože velmi často řidiči pyšně říkají.
"No zatím mám všechny body."
Ale je to přesně naopak. Každý řidič má čisté bodové konto, na které se mu přičítají trestné body a když jich má dvanáct, přichází o řidičský průkaz. Už na podzim by ale mělo být možné tomu předejít, protože jedna z novel umožňuje umazání trestných bodů po absolvování kurzu bezpečné jízdy.
Dodržování rychlosti, ale třeba i zákaz telefonování za volantem jsou nejčastějšími přestupky a určitě to není o tom, že by řidiči o těchto pravidlech nevěděli. Ale například s kruhovými objezdy mají mnozí stále problém.
"Člověk už je zvyklý, že vždycky, když se někam snaží najet, tak dává blinkr. Takže ho tam mám prostě pořád."
"Mělo by to být tak, že pokud pokračujete na kruhovém objezdu, tak byste měla blikat po kruhovém objezdu. Není to tak?"
Ne, bliká se jen při výjezdu. Podobná neznalost je i u pravidla zipu a možná, kdybychom chtěli přesně vyjmenovat povinnou výbavu, také byste nedali dohromady všech sedm základních věcí.
"Poslední novela byla z roku 2007. V té se odstraňovala napřiklad tzv. "kauza cyklista", když člověk zraní sám sebe a platí pokutu, nebo se odstraňoval poměrně tvrdý postih za parkování na místě pro invalidu," dodává Karel Hanzelka.
Kompletní a aktuální znění pravidel silničního provozu najdete na stránkách ministerstva dopravy anebo www.novapravidla.cz. A určitě o všech důležitých změnách uslyšíte i v našem vysílání.