Téměř 400 českých měst vyvěsí vlajku pro Tibet. Až na Tábor nebo Ostravu

10. březen 2011 12:19

Vlajka pro Tibet dnes zavlaje zhruba před čtyřmi stovkami českých a moravských radnic. Na seznamu měst, která vyjádří symbolickou podporu tibetskému lidu, letos na rozdíl od let minulých, chybí město Tábor. Nebo Ostrava, která vlajku nevyvěsí už opakovaně.

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

V roce 1996 se k akci poprvé připojila čtyři česká města. Byly to Litoměřice, Horná Planá, Praha 3 a Hradec Králové. Letos podporu Tibetu potvrdilo 391 měst. Tentokrát mezi nimi schází Tábor. Vyvěšení vlajky nezískalo při jednání města dostatečnou podporu.

„S Čínou máme diplomatické styky a Čína nelibě nese, když se tohle děje na území České republiky, tak to byl důvod, proč si myslíme, že není dobré dělat státu, se kterým máme diplomatické styky něco, co se mu nelíbí,“ vysvětlil místostarosta Emil Nývlt (ČSSD).

Vlajka stejně zavlaje

Výsledek hlasování městské rady naopak zklamal starostu Jiřího Fišera z politického hnutí Tábor 2020. „Vlajka pro Tibet letošní rok radou neprošla, nicméně si myslím, že s pomocí některých soukromých majitelů domů, vlajka na Žižkově náměstí zavlaje.“

Rozhodnutí městské rady přimělo k aktivitě i uživatele sociální sítě Facebook. Ti založili skupinu nazvanou Když Tábor nevyvěsí vlajku Tibetu, vyvěsím ji já. Akci podpoří i místní Whisky Pub Alfa. „Vlajku vyvěšujeme každý rok a je to taková naše malá podpora proti bezpráví, které se v Tibetu děje a které se nemá přehlížet,“ svěřil se provozovatel podniku Václav Tlapa.

Je to možná paradox, ale lze téměř s jistotou říct, že přestože radnice akci Vlajka pro Tibet nepodpoří, v Táboře bude dnes nakonec symbol tibetské státnosti vlát takřka na každém druhém rohu.

‚Svoboda jim je nanic‘

Vlajku ale oficiálně nevyvěsí ani v Českém Těšíně, Karviné nebo například v Ostravě, kde mají obavy, že by akce poškodila vztahy místních firem s čínskými obchodními partnery a investory.

Naposledy vyvěsili tibetskou vlajku na Prokešově náměstí v roce 2009. Od loňska dává ostravská radnice přednost zájmům podnikatelů a jejich zaměstnanců. „Jim svoboda není nanic, když neuživí své rodiny a děti,“ míní primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Ne všichni s ním ale souhlasí. Jiný názor má třeba opoziční politik Jan Becher (Ostravak). „Nechci a nebudu podceňovat význam symbolů. Ostrava by měla dát najevo, že v rovině morální je okupace naprosto nepřijatelná.“

autoři: ak , Michal Schoffer
Spustit audio