Virtuální pamět(ník)
A teď se zaměříme na trochu smutnou, ale bohužel nedílnou součást motorismu. Tragické dopravní nehody. Podle odhadů každý člověk, který zahyne na silnici, po sobě zanechá minimálně deset blízkých lidí, kterým jeho nenadálý odchod více či méně změní život. Každý se s tím vypořádává jinak, ale většině z nich alespoň trochu pomáhá, občas se vrátit na místo tragédie. A i proto jsou v okolí našich silnic k vidění nejrůznější pomníčky či alespoň kříže a květiny. Není však zase tak snadné takový pomníček udělat, ale jsou i jiné možnosti. Stačí mít doma internet.
A na něm otevřít stránky www.pruvodcesilnicemi.cz, jehož tištěná podoba nabízí podrobnou mapu, kde jsou zaznamenány tragické nehody motorkářů za loňský rok. Virtuální pamět(ník) obětí dopravních nehod na internetu ale dokáže daleko víc, přidává totiž emoce.
"Pozůstalí do toho mohou vložit emocionální popis průběhu nehody a také souvislosti, které nehodu provázely. Tím tak poskytují daleko větší informace pro návštěvníky internetových stránek, kterým se po kliknutí na příslušný křížek objeví historie nehody," vysvětluje Bohuslav Haltmar z Topografu.
Stránky začaly fungovat teprve před čtrnácti dny, ale už tam jsou některé velmi zajímavé vklady.
"Je tam záznam, který udělal paní Liběna Hlinková o tragické smrti Ivana Hlinky. V nejbližší době tam bude vložen příběh Jiřího Šteidla, který zemřel před více než 30 lety, a dokonce se ozval i syn Alexandra Dubčeka."
Svůj smutný příběh může na tyto interaktivní stránky vložit každý, dokonce má prostor i pro pět fotografií a text může průběžně měnit. Projekt vznikl ve spolupráci s policií, která v současnosti všechny nehody zaznamenává v GPS souřadnicích, takže by je výhledově mohla do této mapy zaznamenat. Virtuální pamětník by díky této statistice zároveň mohl zvýraznit kritická a nebezpečná místa na našich silnicích. Ostatně podobně vnímají lidé i reálné pomníčky přímo u silnic.
"Určitě, ale když je to přehledná křižovatka, kde by se nic podobného stát nemělo, tak si myslím, že to byl vina bezohledných řidičů."
"To nemusí být rizikové místo. Často je vídám na místech, kde bych je nečekal."
A právě proto je potřeba vytvoření pomníčku u silnice dopředu domluvit s příslušným správcem komunikace, jak potvrzuje Karel Hanzelka z ministerstva dopravy.
"Každá komunikace má své ochranné pásmo, různou velikost a nikdo v tomto pásmu nemůže dělat nic, co není dovoleno. Dokonce by se na to mohlo pohlížet i jako na znečišťování komunikace, za což hrozí pokuta až 300 000 korun. Pomníčky mají psychologický efekt, ale zároveň je potřeba dbát na to, aby příliš neodváděli pozornost."
Bohužel ročně zahyne na našich silnicích přes tisíc lidí a kdyby všichni měli na místě nehody svůj pomníček, tak by to bezpečnosti silničního provozu také asi moc neprospělo. A právě proto Sdružení obětí dopravních nehod před rokem a půl postavilo pomník na nultém kilometrů dálnice D1 pro všechny, kterým se při nehodě někdo zabil.
"Myslím si, že je to vhodné místo, protože sem mohou chodit lidé, kteří mají potřebu nějakým způsobem na člověka zavzpomínat. Stejně tak se to dělá například v Německu nebo ve Francii," říká Stanislav Vondruška.
Ať už pomníček na místě tragérie samotné anebo nejbezpečněji na internetu, neměli bychom je my řidiči přehlížet, ale naopak, brát je jako varování.