Víte, jak správně používat mlhová světla?
Jak jste si mohli dnes ráno všimnout, tak k podzimnímu počasí už teď patří mlhy. Ty často komplikují viditelnost v údolí nebo kolem větších rybníků a jezer. Podle zákona, pokud jsme za volantem, musíme v takové situaci zapnout mlhová světla. Ale kdy je tzv. mlhovky dobré použít a kdy ne, to už je trochu složitější.
Používání mlhových světel jasně definuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Zadní červenou mlhovku musí řidič povinně zapnout při jízdě nejen v mlze, ale i za intenzivního deště a taky při hustém sněžení.
„Pokud nejsou splněny podmínky pro užití mlhových světel a já je užívám, tak se dopouštím porušení zákona a taková povinnost může být i postižena,“ říká ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Řidiči, který mlhová světla za situace, kdy mu to nařizuje zákon, nepoužije, hrozí až dvoutisícová bloková pokuta. Pokud je auto vybavené i přední mlhovkou, pak je na zvážení řidiče, jestli ji použije.
Někdy je ale pro motoristy těžké posoudit, jestli už jde o mlhu nebo zda je déšť nebo sněžení husté natolik, že je potřeba mlhovky zapnout. Rozhodující je, když špatně vidíte koncová světla auta jedoucího před vámi. Chybou ale nejsou jen zhasnuté mlhovky, ale i jejich zbytečné použití, které může znepříjemnit cestu řidičům jedoucím za námi.
„Je potřeba mít na paměti to, že když pominou podmínky pro jejich použití, tak je řidič musí vypnout, protože se jedná o intenzivní světlo, které oslňuje řidiče,“ vysvětluje Martin Farář z Besipu a dodává: „mlhová světla pomáhají tomu, že jsou intenzivnější zvláště v zadní části, aby do sebe řidiči nenarazili a aby se vzájemně registrovali, že se pohybují po vozovce.“
V mlze je také nutné přizpůsobit jízdu povětrnostním podmínkám. Zákon totiž nařizuje jet jen takovou rychlostí, aby byl řidič schopen zastavit auto na vzdálenost, na kterou má rozhled.