Vrtulník je nedílnou součástí dopravního zpravodajství už desítky let
Zelená vlna slaví letos 40 let od zahájení svého vysílání. Ve velkém stylu pak byla oslava uplynulou neděli na Masarykově okruhu. Ozdobil ji i přílet policejního vrtulníku, který přitáhl pozornost tisícovek diváků. Jeho posádky se na dopravním zpravodajství podílí už desítky let.
Vrtulník využívala Zelená vlna od svých počátků, o čemž svědčí i úvod filmu Václava Vorlíčka z roku 1982. „Tentokrát se vám hlásíme z letištní plochy, kde už stojí připraven hlídkový vrtulník veřejné bezpečnosti. Soudruhu poručíku, v jaké výšce dnes poletíte?“
„No, jako obvykle – 200 až 300 metrů.“
A výška se ani dnes nezměnila, jak potvrzuje pilot Michal Šnajdr. „Používáme běžně výšku kolem 300 metrů. Tento vrtulník má cestovní rychlost asi přes 200 km/h, maximální rychlost je skoro 300 km/h.“
Před 40 lety létal vrtulník Mi-2, dnes je to moderní Eurocapter EC 135. A tak právě s ním vzlétáme nad Prahu a okolí. Proletíme nad dálnicí D5, rychlostní silnicí R4, Barrandovským mostem a nad výjezdem z Prahy na naší nejstarší a nejvytíženější dálnici D1. Všude je sice silný provoz, ale bez komplikací. A tak přistáváme na letišti v Říčanech, abychom se spojili s vysíláním Radiožurnálu.
Je to rychlost
Dnes sice nemáme přímé spojení s redakcí a musíme se spojit ze země, ale to neznamená, že by informace ze vzduchu nemířili k řidičům co nejrychleji. „Dá se říct, že je to v řádech dvou až tří minut,“ popisuje František Habada z operačního centra Policie.
Oproti minulosti, mají policisté k dispozici kamerové systémy, ale i dnes je význam vrtulníku neoddiskutovatelný. „Především proto, že z pohledu kamer sice vidíte ucpanou silnici nebo dálnici, ale nevidíte, jak se vám ucpávají objízdné trasy nebo kudy je vůbec možné objízdné trasy vést,“ vysvětluje František Habada.
A vrtulník je pro dopravní zpravodajství k dispozici prakticky neustále. „Je využíván relativně často, protože operační a policejní prezídium v případě, že někde vidí nějakou komplikaci v dopravě, kdy dochází k celkovému kolapsu dopravy, vysílá vrtulník pro monitoring a pro vytváření objízdných tras,“ říká František Habada.
A jen upozornění pro piráty silnic. Policisté z tohoto vrtulníku jsou schopni nejen přečíst registrační značku auta, ale zaznamenají i tvář řidiče a při vhodném úhlu si prohlédnou i tachometr vašeho auta, a to i na značnou vzdálenost ne jen oněch tři sta metrů zmíněných na začátku.