Z patnácti na několik tisíc. Bez dopravních zpravodajů to není ono

5. říjen 2014 13:20

Kdyby Zelená vlna vysílala stejně jako před 40 lety, kdy začínala, tak by ji dnes asi nikdo neposlouchal. Naštěstí se dokázala přizpůsobit změnám doby a v rozhlasovém éteru je naprosto jedinečná i díky unikátnímu projektu dopravních zpravodajů. A přitom nechybělo málo a Zelená vlna mohla skončit v propadlišti dějin. Na pár let se dokonce odmlčela.

Osudnou se Zelené vlně málem stala sametová revoluce v roce 1989, protože Armádní a bezpečnostní redakce byla zrušena a dopravní zpravodajství z vln tehdy Československého rozhlasu na téměř tři roky zmizelo. „Mezitím se dokonce značka Zelená vlna na chvíli objevila i v soukromém sektoru v rukou soukromého rádia. Naštěstí se k nám do Českého rozhlasu záhy vrátila. V létě 1992 konečně vznikla redakce Zelené vlny pro dopravní zpravodajství, která vysílala nejen na celostátním okruhu, ale i na regionálních stanicích,“ přibližuje Jan Říha, současný vedoucí redakce Zelené vlny, který pamatuje i její začátky.

Čtěte také

„My jsme dokonce jako Český rozhlas počítačově zajišťovali systém Centra dopravních informací Policie České republiky. To znamená, že jsme měli informace z první ruky.“ Stále se ale hledaly možnosti, jak dopravní zpravodajství vylepšit, nejlépe zapojit do něj samotné řidiče. A jak jsme zjistili v rozhlasovém archivu, nebylo to nová myšlenka. Už v roce 1978 měla Zelená vlna podle vyprávění tehdejšího redaktora Lea Kustoše svých 15 zpravodajů.

„Pojišťovna nám tehdy poskytla finanční dar, za který jsme si koupili 15 radiostanic Tesla VR, kterými jsme vybavili spolupracovníky Zelené vlny z řad profesionálních řidičů a řidičů amatérů. Jednu stanici jsme měli dokonce ve sportovním letadle Českého aeroklubu,“ vypráví Leo Kustoš.

Dopravní dispečink

Mnozí řidiči volali informace o dění na cestách také na tehdejší novinku – telefonní záznamník, tedy pokud našli fungující telefonní budku. O dvacet let později stejně novátorsky zafungovaly mobilní telefony a tak 13. října 2000 spustila Zelená vlna dopravní dispečink, kam volají řidiči přímo z cest – aktuálně na bezplatné číslo 800 12 20 12.

„Máme maximální počet informací, ale člověk přímo na silnici je pro nás velmi důležitý, aby informace upřesňoval, protože nikdy dopravní zpravodajství nebude stoprocentní. To prostě nejde, a tak se snažíme vychytávat bílá místa právě dopravními zpravodaji a těch je už osm tisíc,“ upozorňuje Jan Říha.

Čtěte také

Teď je aktivních zhruba pět tisíc řidičů. Ty nejčastěji volající zveme i k nám do rozhlasu, aby se podívali, jak se vlastně dopravní zpravodajství dělá. „Dozvěděl jsem se hlavně to, že má smysl opravdu něco hlásit. Člověk si o tom udělá obrázek, že není jednoduché rychle zpracovat takové množství informací a podat tu nejdůležitější. Kdybyste mohli vysílat non-stop, můžete dávat všechny zprávy, ale to by musela být sólo stanice.“ No vida, námět do budoucna.

autor: evk
Spustit audio