Za překročení rychlosti platit nemusíte
Je vždycky příjemné vědět, že jste našimi pozornými posluchači a že i naši motoristickou půlhodinku posloucháte více než pozorně. Když jsme v pondělním kvízu mluvili o bodech a pokutách za překročení rychlosti, tak nám hned přišel tento mail.
"Víte, že vůbec nemusíte platit pokuty za "přiměřeně" rychlou jízdu? Taky jsem se to dozvěděl nedávno a řeknu Vám, ze mě mrzí, že jsem těm bídákům zeleným dal peníze za něco na co vůbec nemají ze zákona právo. V zákoně č.361/2000 o pozemních komunikacích je sice napsáno, že máme povinnost jezdit v obci 50, na okresce a na dálnici maximálně 130 km/hod.. Jenže kluci zelení nás můžou pokutovat jen za přestupek. A v přestupkovém zákoně č.200/1990 je přestupek definován jako překročení rychlosti v obci o 30 a mimo obec o 50 km/h. Jo jo, to je ta naše legislativa. Takže, když se fakt budete mírnit a v obci pojedete do 79 km/h, na okresce do 119 km/h a na dálnici do 179 km/h, tak jim nemusíte dávat nic a místo peněz vyhozených za pokutu zajít radši na zmrzlinu."
Rada je to zajímavá, ale bohužel se nezakládá na pravdě. Podobný mail našel ve svém počítači určitě nejeden z nás, ostatně i Karel Hanzelka z ministerstva dopravy s nimi má zkušenosti.
"Sám jsem dostal podobný zaručený návod, ale ten vychází ze starého znění zákona o přestupcích. Znění bylo novelizováno v roce 2006. Ve starém znění je právnická formule "ve znění pozdějších předpisů", a to je podstatné. Pravdou je, že dříve se opravdu platila pokuta až při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Dnes už je to doplněno formulemi typu "o více než", "o méně než" X km/h."
Přičemž aktuální znění přestupkového zákona pamatuje na všechna možná překročení rychlosti.
"Nejmenší překročení rychlosti je v obci o méně než 20 km/h nebo mimo obec o méně než 30 km/h. Postih je 1500 - 2500 korun ve správním řízení. Střední překročení rychlosti je v obci o více než 20 km/h, mimo obec o 30 km/h a více. Pokud ke střednímu překročení rychlosti dojde dvakrát v průběhu jednoho roku, řidič může přijít o řidičské osvědčení na dobu jednoho měsíce až půl roku. Nejvážnější přestupek při překročení povolené rychlosti, kdy se odebírá řidičský průkaz, je v obci o 40 km/h a mimo obec o 50km/h a více."
Je zřejmé, že pokud jsem zákony novelizovány - a bohužel z pohledu obyčejného člověka se tak děje poměrně často, těžko můžeme všechno znát, ale určitě se to dá dohledat na internetu. Všechny novely, které se týkají řidičů, by měly být na www.novapravidla.cz. A aby to dnes nebylo jen právnické, tak na závěr dobrá rada ohledně tachometru. Podle Bohuslava Kovandy z TÜV-SÜD totiž vždycky ukazuje víc, než ve skutečnosti jedete.
"Rychlost, která je ukazovaná rychloměrem, může být větší o 10 procent skutečné rychlosti plus 4 km/h. Rychloměry se kontrolují při rychlosti 40, 80 a 120 km/h. Odchylka není lineární, ale je různá. Filozofie výrobců je taková, že rychloměry ukazují spíš vyšší než skutečnou rychlost jednak z důvodu bezpečnosti a také proto, aby si majitelé mysleli, jak jim auto rychle jede."
A jen tak mimochodem, povolená odchylka radaru jsou tři kilometry.