Zvednou se po roční přestávce opět mýtné sazby?

21. říjen 2013 13:20

Zhruba o pět procent chce od ledna zvýšit mýtné sazby ministerstvo dopravy. Dopravci však tvrdí, že na to vzhledem k platné dohodě nemá právo. Naproti tomu resort dopravy trvá na svém – i přes chystané zvýšení prý dohodu neporuší.

Jde o tři roky staré memorandum, které s Česmadem Bohemia uzavřel tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Díky tomu se mýtné sazby dvakrát po sobě zvedly o čtvrtinu, ovšem s výjimkou aut nejekologičtější třídy Euro 5. A právě to je důvod, proč ministerstvo chce sazby zvýšit, už loni se oproti předpokladům na mýtu vybralo o miliardu a půl méně.

„Sazba Euro 5 nebyla několik let navyšována. Mezitím se ovšem výrazně navýšil počet vozidel v této kategorii a to z původních zhruba 25 procent na dnešní stav, kdy už je to přes 50 procent,“ přibližuje hlavní důvod chystaného zhruba pětiprocentního zvýšení mýtných sazeb Tomáš Neřold z ministerstva dopravy. Zároveň kategoricky odmítá, že by tak došlo k porušení dohody, která vyprší až za rok.

Čtěte také

„Nebudeme porušovat memorandum a využijeme pouze možnosti navýšit ho o inflaci. V minulých letech jsme nevyužívali možnost navyšovat o inflaci, takže nyní chceme tuto možnost využít i za předchozí období,“ popisuje Tomáš Neřold. Ale to je právě to, co dopravci odmítají. Podle Martina Felixe ze Sdružení dopravců Česmad Bohemia by se do lednového zvýšení měla promítnout pouze letošní inflace a ne tři roky zpětně.

„Pro nás je nepřijatelné přijetí dohody, tam to nebylo takto, že by šlo zpětně sčítat navýšení. Tam je to u kategorie Euro 5 za tři roky zpátky, u ostatních kategorií je to za dva roky. Podle nás, jestli chtějí využít to, co je napsáno v dohodě – je to navýšení o meziroční inflaci, která činí 1,9 %,“ říká Martin Felix.

Peněz se rozdělí opět méně

Samo ministerstvo totiž podle dopravců nedodržuje stávající dohodu. Podle ní mělo ročně dopravcům vyplatit na slevách zhruba 300 miliónů korun. To se ale nestalo. „Vinou ministerstva byly zavedeny až na poslední měsíce roku 2012 a mezi dopravce se rozdělilo pouhých 31 miliónů korun. Takže tady je 70 miliónů, které nejsou splněny podle dohody. V roce letošním, podle expertních odhadů samotného ministerstva, se rozdělí maximálně 170 miliónů korun mezi dopravce na slevách,“ upozorňuje Martin Felix.

Takže opět méně než bylo dohodnuto. Nastavení slev totiž počítalo s prakticky neměnným vozovým parkem, jenže jak už bylo řečeno na začátku, dopravci nakoupili ekologičtější vozy a s tím zmíněná dohoda jaksi nepočítala. Tento týden by se měl ministr dopravy s dopravci sejít, ale je zřejmé, že jednání o zvýšení mýtných sazeb nebude jednoduché. Navíc ho musí schválit vláda.

autor: evk
Spustit audio