Policie na začátku prázdnin zintenzivňuje kontroly: V provozu stovky hlídek

28. červen 2024 12:00

Se začátkem prázdnin policie posiluje hlídky kvůli odjezdům na dovolené. Kontroly se zaměří hlavně na rychlost, odstupy vozidel na dálnicích i na jízdu v pravém pruhu.

Čtěte také

Policie ode dneška posiluje dohled na silnicích v Česku. Skončil školní rok a hodně rodin s dětmi začne vyjíždět na letní dovolenou. Právě začátek prázdnin patří mezi nejfrekventovanější období v roce. K přesunům na jih k moři řidiči už tradičně využívají třeba silnici z Českých Budějovic do Rakouska. Těsně před krajským městem, v obci Dasný, byla v pátek ráno společně s policisty reportérka Radiožurnálu Kristýna Barchini.

"Je znát, že většina školáků už má předávání vysvědčení za sebou. Provoz začíná pomalu houstnout, a to jak tady v Dasném, tak i přímo v Českých Budějovicích. Jak uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura, podle jeho zkušeností mají už rodiče sbaleno a hned, jak je to možné, s dětmi odjíždí. Během dne tak zřejmě bude doprava ještě zesilovat," hlásila reportérka.

Nezvykle hustý provoz má být na hlavních tazích za hranice také večer a v noci. To je doba, kdy některé rodiny vyráží na cestu, aby byly ráno nebo dopoledne u moře. Milan Bajcura ale varoval především méně zkušené řidiče, aby při cestování v noci byli opatrní, pozorní a dělali pravidelné přestávky.

Čtěte také

Co všechno policisté kontrolují?

"Je to vlastně úplně běžná kontrola. Policisté u řidičů zjišťují, zda mají platné všechny doklady. Jestli nejsou pod vlivem nějaké návykové látky jako alkohol nebo drogy. A jestli je stav jejich vozidla v pořádku. Konkrétně na tomto stanovišti v Dasném zatím zastavili policisté několik aut. Řidiči se zatím žádného přestupku nedopustili," zmínila reportérka Kristýna Barchini.

Kontrolovat začaly hlídky dnes ráno a skončí v neděli večer. Některé budou zůstávat i přes noc. Na jihu Čech především na hlavních tazích do Německa a do Rakouska. Policisté připomínají řidičům, aby byli při jízdě v hustém provozu opatrní.

Celkem v Česku bude tento první prázdninový víkend dopravu kontrolovat přes 1800 policejních hlídek.

Nespěchejte, odpočívejte a dobře dojeďte.

Rozhovor: Zástupce ředitele dopravní policie

Zítra skončí školní rok, dětem začnou prázdniny a pojede se na dovolenou. Na letní provoz se chystají také policisté. Zejména konec a začátek prázdnin je spojený s velkým množstvím aut na silnicích, tím tedy i s větším rizikem dopravních nehod.

Na otázky v interview Ranního Radiožurnálu odpovídal zástupce ředitele dopravní policie Michal Hodboď.

Chystáte tak jako v těch letech předešlých na silnicích nějaké prázdninové kontroly?

"Ano, pro nás je klasicky začátek prázdnin jedno z nejrizikovějších období. To znamená, tak jako v minulých letech i letos počítáme s dopravně bezpečnostními akcemi na ty první víkendy. A samozřejmě i během prázdnin posilujeme výkon služby tak, abychom každý týden reagovali na aktuální dopravně bezpečnostní situaci a především tak, abychom byli schopni realizovat i další akce, které jsou většinou v kompetenci jednotlivých krajských ředitelství."

Na co se policisté při těch akcích prioritně zaměří?

"Už je to pro nás taková klasika. Souvisí i s nejtragičtějšími příčinami dopravních nehod. To znamená na nevěnování se řízení, tedy používání hovorového nebo záznamového zařízení. Kontrola rychlosti. Potom tam máme nepoužívání bezpečnostních pásů. Technický stav vozidel. A na dálnici pro nás teď prioritní neoprávněná jízda v levém jízdním pruhu, případně kontrola zákazu předjíždění nákladních vozidel."

Hlídky policie budou posílené plošně na všech silnicích, nebo jenom někde?

"Počítáme s plošným nasazením právě v souvislosti s tou dopravně bezpečnostní akcí, která teď začne. Tak počítáme, že každý den, minimálně ten první to je nějakých 640 hlídek, a pak každý den minimálně 600 hlídek."

Máme se na ten zvýšený počet kontrol připravit už teď o tom prvním prázdninovém víkendu, nebo budete mít ještě volno?

"Ne, už budeme venku a budeme kontrolovat. Ta akce začíná právě zítra (v pátek). A samozřejmě je to o tom, že řidiči by se měli na tu situaci připravit ne z pohledu toho, že venku budou policisté, ale z toho z toho pohledu, že je pro ně důležité dodržovat pravidla tak, aby se nevystavovali zbytečnému nebezpečí a neriskovali."

Čím je provoz v létě specifický? Kromě tedy toho, že hustější?

"Těch faktorů je několik. Musíme si uvědomit, že jsme tranzitní země. Začínají prázdniny, to znamená zvýšený provoz na těch hlavních silničních nebo dálničních tazích. Delší cesty za dovolenými, to znamená, může tam nastat faktor únavy, který může ovlivnit potom schopnosti toho řidiče. Zde je důležitá příprava na cestu. Nepodceňovat přípravu ať už vozidla nebo samotného řidiče, aby byl řádně odpočatý. Sledovat dopravní zpravodajství. Zde je potřeba upozornit na to, že bude řada uzavírek v souvislosti například s plánovanými rekonstrukcemi, ať už silnic nebo dálnic. Je nutné zde zmínit i situaci například na hranicích s Rakouskem, kde jsou hraniční kontroly zavedeny. To znamená, těch rizik je celá řada a řidič je nesmí podcenit tak, aby zdárně dojel do cíle."

Na co si mají řidiči dát pozor v případě, že se chystají na nějakou dlouhou cestu, třeba k moři. Jsou nějaká základní pravidla? Asi je slýcháme každý rok, ale možná nebude od věci je zopakovat.

"Už částečně jsem tady naznačil právě sledování dopravního zpravodajství, mít aktuální informace. Samozřejmě je to o tom, připravit se na tu cestu, vyrazit odpočatí. Nepodceňovat situaci, která může nastat při cestě. To znamená, mít dočerpány pohonné hmoty tak, aby to vozidlo nezůstalo někde stát. A nepřeceňovat své schopnosti, protože dost častým rizikem v silničním provozu právě o letních prázdninách je únava způsobená dlouhou cestou."

Uvidíme v akci,taky to policejní Ferrari přes léto, případně drony, kterými kontrolujete třeba zákazy předjíždění?

"Určitě počítáme s nasazením všech dostupných sil a prostředků, což je i to naše legendární Ferrari a případně bezpilotní letecké prostředky."

Zástupce ředitele dopravní policie Michal Hodboď byl naším hostem.

autoři: Kristýna Barchini , ZV
Spustit audio