Jaké doklady potřebujete na cestu do zahraničí?

2. červenec 2012 15:50

Stačí pro cestu autem do zahraničí písmena CZ na registrační značce, nebo musíte mít speciální nálepku označující Českou republiku? A je výhodnější mezinárodní řidičský průkaz, nebo stačí ten „normální“?

Vždycky záleží na zemi, kterou chcete autem navštívit. Pozitivní je, že pokud máte na autě novou registrační značku s písmeny CZ, pak už označení auta nemusíte řešit. „Pouze vozy se starou registrační značkou musí mít při vjezdu do zahraničí označení CZ,“ říká Karel Pánek z nadace BESIP.

Složitější je to s mezinárodním řidičským průkazem. Velmi záleží na tom, ve kterém státě chcete usednout za volant. V evropských zemích si vystačíte s naším eurořidičákem, v zámoří je lepší mít mezinárodní řidičský průkaz. Ten je však někdy nutností v půjčovnách aut. „V případě, že turista ví, že si vozidlo bude půjčovat, doporučujeme, aby si zařídil mezinárodní řidičský průkaz na kterémkoliv dopravním inspektorátu v České republice,“ zdůrazňuje Filip Hoffmann z Ústředního automotoklubu.

Krátkodobá havarijní pojistka výhodou

Co dalšího musíte mít s sebou? Prakticky totéž, co při jízdě po našich silnicích – vedle řidičského průkazu také malý technický průkaz, tedy přesněji doklad o technické způsobilosti vozidla, a nezapomeňte ani na povinné ručení. „V rámci povinného ručení by řidič měl s sebou vozit zelenou kartu, která platí ve všech evropských státech vypsaných na kartě. K tomu bych doporučila sjednat si i havarijní pojištění – v současné době existují krátkodobé havarijní pojistky vhodné právě na cestu do zahraničí,“ radí Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Kdo necestuje vlastním vozem, měl by s sebou mít ještě jeden doklad. „Doporučujeme pořídit si k vozidlu doklad o zapůjčení vozidla, který musí být přeložen minimálně do anglického jazyka a musí být notářsky ověřen. Tím řidiči předejdou možným problémům při silniční kontrole, kdy policejní hlídka zajisté bude ověřovat majitele vozu – to se totiž může protáhnout až na několik dnů.“

Formulář, který se dá stáhnout na stránkách ÚAMK, stačí vyplnit a zajít s ním na obecní úřad nebo do notářské kanceláře.

ÚAMK Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: evk
Spustit audio