Jedete do zahraničí služebním autem? Nezapomeňte na příslušný formulář

21. červenec 2012 15:50

Je to krásný benefit – mít služební auto k soukromým jízdám. Jenže při cestě do ciziny to může být docela velká komplikace. Co když dojde k nějaké nehodě a vy budete složitě přesvědčovat tamní policii, že jste auto neukradli, ale majitel o vaší jízdě ví? Dá se tomu snadno předejít. Pořiďte si doklad o zapůjčení vozidla.

Ten musí být minimálně v anglickém jazyce. Výhodou je i opis v jazyku země, do které jedete. Každopádně doklad o zapůjčení vozidla musí být notářsky ověřen.

„Řidiči tak předejdou problémům při kontrole policejní hlídkou, kdy hlídka začne ověřovat majitele vozidla. Dokazování, že vozidlo nebylo kradené, ale zapůjčené, se může protáhnout až na několik dní,“ vysvětluje Filip Hoffmann z Ústředního automotoklubu, proč se vyplatí strávit pár hodin času zajištěním zmíněného dokladu.

Byť na první pohled to může být formalita. V současné době ovšem ještě neexistuje žádná dohoda, která by jednotlivým zemím přikazovala vyměňovat si informace o vozidlech, respektive jejich majitelích. Ale jak upozorňuje dopravní právník Jan Kněžínek, do budoucna by se to mělo změnit.

V listopadu 2013 se situace změní

„Je vytvořen předpoklad pro výrazný posun v této oblasti. Byla totiž přijata směrnice, která předpokládá, že od 7. listopadu 2013 by si členské státy měly vyměňovat údaje o vozidlech a provozovatelích v souvislosti s přesně vyjmenovanými delikty,“ popisuje.

Jenže to bude až příští podzim. Do té doby – v případě, že nejedete do zahraničí vlastním autem – je lepší mít u sebe doklad o zapůjčení vozidla. Především pokud se chystáte do turisticky často navštěvovaných zemí, jako je Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. A začít můžete na internetu.

„Doporučujeme si stáhnout dokument, který naleznete na stránkách www.uamk.cz. Ten vyplňte, zajděte na kterýkoliv městský úřad nebo do advokátní kanceláře, která vám ho notářsky ověří. Tento dokument potom uschovejte, nejlépe ho přidejte k dokladům od vozidla,“ radí Filip Hoffmann.

Používejte raději přednastavený formulář

A proč je výhodnější formulář si stáhnout než vymýšlet vlastní variantu příslušného prohlášení? Jednoduše proto, že tak alespoň nezapomenete na nic podstatného.

„Formulář obsahuje podpis jak majitele, tak toho, komu vozidlo půjčuje. Tiskopis ve všech ohledech odpovídá běžné normě používané v Evropě,“ říká Filip Hoffmann.

Jestliže vám auto půjčuje firma a na formulář dá razítko, pak není nutné, aby byl její zástupce při notářském ověřování. Ne vždy je to vyžadováno u soukromých osob. Ověření dokladu o zapůjčení vozidla pro cestu do zahraničí můžete získat také na úřadě s rozšířenou působností.

ÚAMK Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: evk
Spustit audio