50, 90, 130 - známe ale nedodržujeme
V obci 50, mimo obec 90 a na dálnic 130. Každý motorista ví, že tohle jsou čísla, která stanovují maximální povolenou rychlost pro drtivou většinu vozidel na jednotlivých komunikacích, když není upravena značkou. Přestože to všichni dobře víme, nedodržujeme. Jenom v září mohla rychlost za více než 2 000 nehod a byla 3. nejčastější příčinou. Prostě ani vysoké postihy nás od, dalo by se říct, národního sportu, neodradí. Kolik nás tyto prohřešky proti pravidlům tedy budou stát?
Hodně. I když. Čím méně se prohřešíme, tím méně zaplatíme.
"Za překročení nejvyšší povolené rychlosti stanovené buď pravidly anebo dopravní značkou v obci o méně než 20 km/h nebo mimo obec o méně než 30 km/h mě hrozí bloková pokuta 1000 korun. Tu může udělit jak policista tak strážník obecní policie. Pokud bych požadoval, aby byl přestupek projednán ve správním řízení, správní úřad mi může udělit pokutu v rozmezí od 1500 do 2500 korun," konstatuje JUDr. Zdeněk Svátek.
A nezapomeňme na připsání dvou bodů do registru řidičů. Kdo překročí povolenou rychlost o víc než ve výše uvedeném případě, dostane 3 body a zaplatí víc.
"V takovém případě může být udělena bloková pokuta až do 2500 korun. Ve správním řízení byste potom zaplatili od 2500 do 5000 korun."
A spěchat stále se nevyplatí vůbec, protože pak si budeme muset připravit ještě peníze na tramvajenku.
"Sankce jsou totiž velmi přísné. Zákon říká, že za spáchání tohoto přestupku dvakrát a vícekrát v období 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců dostanete pokutu v rozmezí od 2500 do 5000 korun a navíc zákaz činnosti od 1 do 6 měsíců."
A informovat se o trasách tramvají, autobusů, popřípadě metra a vlaků by se předem měli ti, kteří si ze silnice dělají závodní dráhu a překračují povolenou rychlost o více než 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec.
"Pokuta se uděluje už ve správním řízení - od 5000 do 10 000 korun - a zákaz činnosti je v rozmezí od 6 měsíců až do jednoho roku. A ve vašem registru řidiče přibude 5 bodů."