Alkohol patří k svátkům, ale ne za volant!
Svátky... To není k nějaké té skleničce nikdy daleko. Když si ji dáme v klidu doma nebo na návštěvě, pak, snad kromě lékařů, nebude nikdo protestovat, ale sedneme-li po ní za volant a rozhodneme se někam jet, to zavání velkým průšvihem. A nemusí hned dojít k nehodě. Mimochodem, alkohol najdeme zhruba za pětinou nehod. A patří k těm nejtragičtějším. Ale už pouhé řízení pod vlivem alkoholu se může řádně nevyplatit.
V současné době je alkohol za volantem rozlišen na několik úrovní.
"Rozdělení sazeb alkoholu je komplikovanější v té rovině, že se rozlišuje takzvaný stav vylučující způsobilost, což je už větší opilost (1 promile a více) a prosté ovlivnění alkoholem, tedy v hladině nižší než je 1 gram na kilogram alkoholu. Toto kritérium je potom určující proto, jestli půjde o přestupek nebo dokonce o trestný čin," varuje právník Jan Kněžínek.
Zkrátka, když to přeženeme, budeme mít čas vystřízlivět.
"Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost je v současné době trestným činem a za něj hrozí až jeden rok odnětí svobody. Ten se většinou neukládá, ale dostanete zákaz činnosti případně peněžitý trest."
Tedy, minimálně pokuta od 25 000 do 50 000 korun a zákaz řízení od 1 do 2 let. V takovém stavu ale za volant sedne opravdu jen blázen. Horší to bývá se zbytkovým alkoholem po rozjařeném večeru.
"Obecně platí, že jakékoliv množství alkoholu zjištěné v těle v důsledku požití alkoholického nápoje je protiprávní, porušuje právní úpravu a hrozí za něj sankce. Z pohledu pokuty za tento přestupek je potom jedno, jestli je hranice do 0,3 promile nebo nad 0,3 promile, protože pokuta hrozí vždy - od 10 000 do 25 000 korun se zákazem činnosti na 6 měsíců až jeden rok. Hladina 0,3 promile alkoholu v krvi má vliv pouze na započítávání bodů, protože do 0,3 je to za 3 body a nad touto hodnotou je to už za 6 bodů."
Důležitá slova, která padla, jsou, že musí jít o ovlivnění alkoholem. Existuje totiž takzvaná biologická hranice.
"Biologická hranice skutečně může existovat, a proto v důsledku toho vydalo Ministerstvo zdravotnictví metodický pokyn pro laboratoře, které provádějí vyšetření krve. V něm je zcela jednoznačně stanoveno, že hladina alkoholu do 0,2 promile je v tomto směru zcela neprůkazná."
Na druhou stranu odmítnutí dechové nebo krevní zkoušky znamená vlastně přiznání viny, alespoň pokud jde o výši trestu.
"Odmítnutí zkoušky je přestupkem, který je poměrně přísně trestán - hrozí za něj pokuta od 25 000 do 50 000 korun, přidává se k tomu zákaz činnosti od 1 roku do 2 let a navíc ztráta 7 bodů. Dá se tedy říct, že tento přestupek je trestán stejně tak, jako řízení ve stavu poměrně velké opilosti."