Asfalt z karoserie vygumujeme

7. říjen 2008 13:00

Doba oprav našich silnic vrcholí. S ohledem na počasí silničáři celkem logicky využívají čas od jara do podzimu, kdy mohou spoléhat na venkovní teploty, umožňující provádět opravy co nejlépe. Mohli bychom diskutovat o vhodnosti používaných technologií nebo kvalitě práce, ale to teď nebude naším cílem. Budeme se bavit o situaci, kdy nám ještě neztuhlý asfalt ulpí na karoserii našeho auta. Situace ne až tak neobvyklá. Co s tím? Lze takto znečištěnou karoserii vyčistit?

Především záleží na míře znečištění asfaltem. Pokud se jedná o mírné znečištění na prazích nebo lemech blatníků, pak máme dvě možnosti.

"Buď se dá použít speciální čistič ve spreji, který funguje poměrně dobře a mimo jiné dokáže odstranit i zbytky po samolepkách a lepidle. Potom je druhá varianta, speciální plastelína, tzv. Magic clean. Vypadá stejně jako modrá modelína, rozmačká se v dlani, aby změkla, a pod vodou se zbytky asfaltu vygumují," popisuje Tomáš Tichý z Normfestu.

Pak ale nastávají situace, kdy projedeme penetrací a asfalt se nám dostane až na kapotu nebo bok auta.

"Na to existuje čistič na ropné bázi. Pumpičkou se nanese na karoserii, nechá se dvě až tři minuty působit a potom se wapkou spláchne."

To už bychom ale měli svěřit odborníkům z některé ruční myčky. Nemáme totiž potřebné zázemí.

"Nedá se to dělat venku, ne proto, že by byl čistič přírodě škodlivý, ale proto, že odstraněný asfalt by se neměl dostat do přírody. Je nutné to dělat na myčce, kde se odpad odváží do jímek."

I z vašich zkušeností, o kterých jste nám dali vědět, víme, že levné čističe nefungují. Za pár desítek korun totiž kvalitní čistič nepořídíme. Důvod je jednoduchý. Počítejte s námi.

"Přípravek na povolení šroubů stojí běžně 80 Kč (400 ml), daň je přibližně 20 Kč, dalších 25 procent z ceny, tedy opět přibližně 20 Kč, musí mít prodejce a dalších 20 korun dovozce. Tím se dostáváme na 30 korun, z nichž za 15 korun sprej naplníte, nafouknete a zabalíte. Zbývá nám tedy zhruba 15 korun. A co v tom asi může být, aby přípravek opravdu fungoval," vysvětluje Tomáš Tichý.

Profesionální pětilitrové balení tak vyjde zhruba na dva tisíce korun. Z toho plyne, že se nevyplatí vyhazovat stovku po stovce a zkoušet, který čistič nás asfaltu zbaví, ale raději si připlatit a svěřit se do rukou odborníků.

autor: pgj
Spustit audio