Auto nejede? A co pojistky?
V současné době jsou auta doslova prošpikována elektronikou. Dokonce se uvažuje o zvýšení napětí v elektrické soustavě ze 12 V na daleko více než trojnásobek. Elektronika není zrovna nejlevnější, a tak, samozřejmě nejen kvůli její ochraně, ale i kvůli bezpečnosti, existují pojistky. Ty nejsou výsadou moderních aut, ale najdeme je v každém autě. Přestane-li tedy něco fungovat, problém bychom měli hledat také tady.
Výměna pojistky není nijak složitou operací. Nejprve musíme najít pojistkovou skříň.
"U řady vozů je ještě v motorovém prostoru, ale stále častěji se umísťuje do prostoru pro cestující, což je výhodnější už kvůli tomu, že se neušpiníme," radí Tomáš Svoboda z Autopotřeb Praha.
Zpravidla ji najdeme v prostoru pro nohy řidiče nebo spolujezdce. Rozeznáváme dva základní druhy pojistek - starší válečky a novější nožové. U obou bychom pouhým pohledem měli zjistit, že je problém právě v pojistce.
"U klasických válečkových pojistek to zjistíme tím, že uvidíme přepálené vlákno. Stejné je to i u moderních nožových pojistek vyrobených z průhledného plastu, kde je také vidět přepálené vlákno."
Pojistky jsou součástí povinné výbavy, ale nemůžeme mít jakékoli.
"Každý by měl mít v autě pojistky předepsané od výrobce. Určitě je nezaměňujte s jinými a v případě použití jakékoliv náhradní pojistky ji opět doplňte."
Jestliže nám praská stále stejná pojistka, pak někoho může napadnout nahradit ji silnější. To se nemusí vyplatit.
"Může se stát, že to přežije pojistka a ne spotřebič. Ovšem, může se stát i něco mnohem horšího. Vtom případě doporučuji, pokud se to stane, navštívit odborný servis."
Není neobvyklé, že v pojistkové skříni nejsou obsazeny všechny pozice, protože záleží na výbavě a specifikaci auta. Pak se nám může stát, že se po vyjmutí prasklé pojistky ztratíme. Na to stačí jednoduchý trik.
"Trik je jednoduchý. Po vyjmutí pojistky tam dáme kousek papírku, abychom věděli, kam máme vložit novou."