Autoprůmysl jen kvete

5. červen 2012 13:02

Už řadu let je náš automobilový průmysl doslova tahounem ekonomiky. Mnozí se obávali, že její závislost na něm bude škodlivá, ale v době krize i v současnosti naši ekonomiku táhne. To je dobrá zpráva obzvlášť pro děti a mladé lidi, kteří mají s kvalitním vzděláním vyhlídku dobré práce.

Náš automobilový průmysl tvoří víc než pětinu celého průmyslu České republiky a vyprodukuje ještě víc. „Automobilový průmysl tvoří víc než dvacet procent průmyslové produkce. Na zaměstnanosti se podílí 11 procenty, ale na exportu a průmyslové produkci 22 procenty. To poukazuje na to, jak vysoká je přidaná hodnota v autoprůmyslu na zaměstnance a jak vysoký je objem produkce na jednoho zaměstnance,“ konstatuje Martin Jahn, prezident Sdružení automobilového průmyslu.

U nás se nevyrábí jen auta, ale díly prakticky pro všechny světové automobilky. „U nás se vyrábějí všechny produkty, ze kterých lze sestavit osobní auto. V některých dílech se pohybujeme na špici v rámci Evropy – například výroba zapalovacích svíček, brzdových komponentů, diskových brzd, také pneumatik a světlometů,“ popisuje Antonín Šípek, tajemník SAP.

V autoprůmyslu chybějí odborníci

Autoprůmysl u nás vyprodukuje výrobky za osm set miliard korun a osmdesát procent z nich jde na vývoz. Po krizi opět začal růst i počet lidí na autoprůmyslu závislých. Nyní je tu zaměstnáno jedenáct lidí ze sta.

„Počet zaměstnanců v autoprůmyslu se zvýšil o víc než pět procent. Shodou okolností vzrostla průměrná mzda také skoro o pět procent. V současné době jsou mzdy v autoprůmyslu dvacet procent nad republikovým průměrem,“ komentuje Jahn. To je údaj, nad nímž by se měli zamyslet ti, jejichž děti se rozhodují o dalším vzdělání. Zatímco právníků a programátorů je stále víc, zkušených techniků se nedostává.

„Počet zaměstnanců i jejich mzdy porostou. V podstatě každá technická profese najde v autoprůmyslu uplatnění. V poslední době jsou to například mechatronici, protože i výroba vozů se čím dál víc automatizuje a je potřeba stále víc lidí, kteří tyto stroje umějí obsluhovat. Profese, které se zabývají obráběním kovů, svářením, elektronikou i elektromechanikou najdou uplatnění velice dobře. Z vysokoškolských oborů jsou to obory jako IT, chemie, zpracování kovů nebo strojírenství. Škála je široká,“ uzavírá Jahn.

Zmiňovaných profesí je nedostatek a vzhledem k budoucnosti ještě nějakou dobu bude. Proto není divu, že samotné automobilky zakládají svá vzdělávací centra nebo se podílejí na vzniku nových oborů a zlepšení technického vzdělávání u nás. Na řadě škol se pro následující roky připravuje otevření oborů s důrazem na přípravu odborníků právě pro autoprůmysl.

autor: pgj
Spustit audio